more_horiz

Grzegorz Kuczyński: Chiny i Indie dały sygnał Putinowi, że wojnę należy kończyć

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 12:30
Zdaniem Grzegorza Kuczyńskiego (i.pl, Warsaw Institute) choć Chiny i Indie gospodarczo korzystają z wojny na Ukrainie, to przedłużający się konflikt jest coraz mniej wygodny dla obu azjatyckich państw.
Według Grzegorza Kuczyńskiego z Chin i Indii płyną sygnały do Rosji, by wojnę na Ukrainie kończyć
Według Grzegorza Kuczyńskiego z Chin i Indii płyną sygnały do Rosji, by wojnę na Ukrainie kończyćFoto: SPUTNIK / Reuters / Forum

W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś debata generalna 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Za jeden z najważniejszych punktów wydarzenia można uznać planowane przemówienie prezydenta USA Joe Bidena. Nawiąże on m.in. do wojny na Ukrainę.

Zgromadzenie ONZ. Które regiony mogą zmienić zdanie ws. wojny?

Czy szczyt w ONZ może mieć znaczenie dla wojny na Ukrainie? Zdaniem Grzegorza Kuczyńskiego tak, ale nie dla stanowiska Zachodu czy krajów popierających Rosję. - To może być bardzo ważne wydarzenie, które wpłynie na postrzeganie tego konfliktu przez wiele krajów, głównie z Afryki czy Ameryki Łacińskiej, które zachowują stanowisko dość neutralne, a częściowo są przychylne Rosji - mówił ekspert.

Gość PR24 ocenił, że to właśnie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ państwa te "mogą czuć się najbardziej dowartościowane jako uczestnicy globalnego dialogu politycznego". - Spodziewałbym się zmian w podejściu niektórych z tych państw do wojny - mówił i zaznaczył, że w Nowym Jorku zostanie odtworzone wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. I to pomimo decyzji, by przywódcy osobiście zabierali głos w ONZ. Debata o Ukrainie, rozmowy w kuluarach, czy właśnie przemówienie Zełenskiego - mówił Kuczyński - "po raz pierwszy od czasu wybuchu tej fazy wojny mogą otworzyć oczy na to, jak ta wojna wygląda".

Posłuchaj
20:57 Grzegorz Kuczyński_PR24_mp3_20220920083603.mp3 Sesja ONZ. Grzegorz Kuczyński: może wpłynąć na pewne kraje ws. wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24) 

Czytaj również:

Chiny i Indie a wojna na Ukrainie

Ekspert mówił też o pewnej zmianie podejścia do wojny dwóch ważnych państw - Chin i Indii. W opinii Grzegorza Kuczyńskiego dały one sygnał Władimirowi Putinowi, żeby wojnę na Ukrainie kończyć. Jak dodał, Pekin zakładał, jak i Kreml, że konflikt potrwa krótko, a jego przedłużanie się nie jest ani Pekinowi, ani New Dehli na rękę. - Choć trzeba pamiętać o tym, że gospodarczo one póki co na tym bardzo korzystają, chociażby kupując rosyjskie węglowodory po niskich cenach - mówił.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 09.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także