Jak Rosja będzie bronić się przed sankcjami? Dr Herudziński wskazuje wrażliwe punkty Zachodu
- Społeczeństwa zachodnie są przyzwyczajone, i za to cenią swoich przywódców, do zapewnionego bezpieczeństwa w sensie dosłownym, bezpieczeństwa socjalnego i konsumpcyjnego - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński oceniając szanse na wejście w życie nowych sankcji UE. - Myślę, że propaganda rosyjska będzie uderzała właśnie w te newralgiczne punkty - dodał.
2022-10-03, 09:18
W poniedziałek ma odbyć się kolejne spotkanie unijnych ambasadorów poświęcone kwestii sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Jedną z propozycji jest polski pomysł objęcia rosyjskiego gazu takimi samymi restrykcjami jak ropę naftową. - Społeczeństwa zachodnie to przede wszystkim społeczeństwa konsumpcyjne, biorące pod uwagę spokój własnego funkcjonowania, własne bezpieczeństwo, są pacyfistyczne i nie wyobrażają sobie powszechnego poboru - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog z SGGW Tomasz Herudziński, pytany, czy sankcje mają szanse na bycie przyjętymi w gronie UE. - Do tego typu społeczeństw w coraz większej mierze zalicza się społeczeństwo polskie - dodał.
- Co więcej, oprócz poczucia bezpieczeństwa, mają też [społeczeństwa zachodnie] dosyć duże roszczenia jeśli chodzi o standard życia. Społeczeństwa zachodnie są przyzwyczajone, i za to cenią swoich przywódców, że zapewniają im bezpieczeństwo w sensie dosłownym i bezpieczeństwo socjalne i konsupmcyjne. Wydaje się, że społeczeństwa zachodnie są szczególnie wrażliwe w tych dwóch podstawowych wymiarach, szczególnie istotnych w sytuacji działań wojennych. Myślę, że propaganda rosyjska będzie uderzała właśnie w te newralgiczne punkty społeczeńśtw zachodnich, jako konsumpcyjnych.
Polskie propozycje sankcyjne
Pod koniec września Komisja Europejska ogłosiła nowy projekt sankcji wobec Rosji. Założenia przedstawiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Podkreślała, że Rosja eskaluje sytuację organizując nielegalne referenda dotyczące aneksji na okupowanych terenach Ukrainy i grożąc użyciem broni jądrowej. Sankcje mają też objąć dalsze ograniczenia w handlu Unii z Rosją, będą też kolejne zakazy importu produktów z Rosji.
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji - domagają się objęcia restrykcjami importu LPG, zakończenia współpracy w energetyce nuklearne, odcięcia kolejnych rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT (przede wszystkim Gazprombanku wymuszającego na unijnych firmach zapłatę w rublach za surowiec, oraz Alfa Banku, Rosbanku i Tinkoff Banku), zakazania importu diamentów z Rosji i papierosów oraz objęcia sankcjami oprogramowania komputowego (w tym firmy Kaspersky) i usług informatycznych.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Wiceszef MSZ: Rosjanie muszą przegrać na Ukrainie. To kwestia bezpieczeństwa NATO
- Polska żąda zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Wawrzyk: chcemy uderzenia w kolejną gałąź przemysłu
- Zaostrzenie sankcji za pseudoreferenda? Oświadczenie europosłów ws. działań Rosji
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Tomasz Cherudziński (socjolog, SGGW)
REKLAMA
Data emisji: 3.10.2022
Godzina emisji: 7.47
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA