more_horiz

Kreml po raz kolejny straszy Zachód bronią jądrową. Władysław Teofil Bartoszewski o retoryce nuklearnej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 08:45
- Rosjanie mają doktrynę taktycznej broni nuklearnej, którą eskalują wojnę po to, aby ją deeskalować - mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). 

Władimir Putin od początku inwazji na Ukrainę próbuje szantażować świat bronią jądrową. W ocenie niezależnych analityków w ten sposób prezydent Rosji chce zatuszować niepowodzenia własnej armii.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opublikował wpis w serwisie Telegram, w którym utrzymuje, że Rosja, chcąc "obronić" zajęte ukraińskie terytoria, może użyć każdej broni, jaką posiada, m.in. jądrowej. W podobnym tonie w swoim orędziu wypowiadał się Władimir Putin.

Nuklearną retorykę władz Kremla skomentował Władysław Teofil Bartoszewski, w którego ocenie ryzyko użycia przez Putina strategicznych rakiet balistycznych "jest bliskie zeru". - Przyzwyczailiśmy się do broni nuklearnej jako broni, która odstraszała, była strategiczna. Natomiast Rosjanie mają doktrynę taktycznej broni nuklearnej, którą eskalują wojnę po to, aby ją deeskalować - wyjaśnił.

- Dopóki nie było wojny na Ukrainie (...) to nie było czym się przejmować. W tej chwili jest sytuacja, że Putin konwencjonalnie nie jest w stanie wygrać z Ukraińcami. To jest ewidentne. Może chcieć eskalować w ten sposób (...) może powiedzieć "to ja używam taktycznego pocisku nuklearnego, który będzie miał dewastujące skutki, ale dla stosunkowo małej liczby ludzi na stosunkowo niewielkim terenie" - dodał polityk PSL.

Gość audycji podkreślił, że ewentualnie użyta broń jądrowa będzie o zdecydowanie mniejszej sile rażenia niż ta użyta w Hiroszimie.  

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
12:10 PR24_mp3 2022_10_03-07-36-04.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski o groźbach Władimira Putina ("24 pytania-rozmowa poranka")

 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 07.36

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także