Polskie kadry dla energetyki jądrowej. Prof. Jeżabek: jesteśmy pod tym względem przygotowani
- Polskie ośrodki naukowe są w stanie przygotować i dostarczyć kadry potrzebne w energetyce jądrowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Jeżabek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
2022-11-04, 12:30
Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać na Pomorzu, w Lubiatowie-Kopalinie. Jej budowa ma się rozpocząć za cztery lata, a w 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy reaktor. Inwestycja będzie kosztowała około 20 miliardów dolarów. Drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. Jak Polska jest przygotowana do rozwoju tej gałęzi energetyki i jakimi zasobami naukowymi dysponuje? O tym mówił gość PR24.
"Z łatwością uruchomimy kadry"
- Polska jest białą plamą na mapie Europy, jeśli chodzi o posiadanie elektrowni jądrowych. Jeśli chodzi o potencjał, naukowy i kadrowy, to jesteśmy pod tym względem znakomicie do tego przygotowani, nasze ośrodki z łatwością mogą uruchomić potrzebne kadry. To jest taka gałąź przemysłu, gdzie standardy bezpieczeństwa przewyższają wymagania dotyczące np. przemysłu kosmicznego, a zabezpieczania dla obiektów energetyki jądrowej przekraczają wymagania w innych obszarach - mówił prof. Marek Jeżabek.
Profesor dodał, że rozmowy o energetyce jądrowej trwały kilkanaście lat, nie było jednak, jak podkreślił, "klimatu" dla niej, bo Unia Europejska stawiała na rozwój energetyki opartej o rosyjski gaz. Ekspert zauważył jednocześnie, że to jedyna obecnie dostępna technologia, która daje energię o odpowiedniej mocy i stabilności przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2. Gość PR24 dodał, że główny nurt europejski definiowali do tej pory w obszarze energetyki Niemcy, stąd opóźnienia w innych obszarach.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Marek Jeżabek (Instytut Fizyki Jądrowej PAN)
Data emisji: 04.11.2022
Godzina: 11:33
REKLAMA
REKLAMA