more_horiz

Niemcy nie chcą, by ich patrioty były na Ukrainie. Jan Piekło: znów mają problem z pomocą krajowi ogarniętemu wojną

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 15:00
- To pokazuje, że Niemcy po raz kolejny mają jakiś problem z rzeczywistą pomocą Ukrainie, wbrew pewnym deklaracjom, które w tej chwili padają - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie).
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które miałyby chronić polskie niebo przed ewentualnym ostrzałem Rosji lub przypadkowo lecącymi w stronę naszego terytorium rakietami ukraińskimi. Polski minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak zaproponował przekazanie tych baterii Ukrainie, która bardziej potrzebuje ochrony swojego nieba.

Niemcy odmówiły, stwierdzając, że ich patrioty wpięte są w system NATO-wskiej obrony powietrznej. Sekretarz Generalny NATO nie widział przeszkód, by przekazać wyrzutnie Ukrainie, twierdząc, że to indywidualna decyzja każdego państwa członkowskiego NATO. Wreszcie niemieckie media donoszą, że propozycja Lambrecht miała charakter stricte PR-owy i nie była skonsultowana z niemieckimi dowódcami wojskowymi.

Komentując sprawę rozlokowania wyrzutni Patriot, Jan Piekło stwierdził, że Niemcy "wyraźnie nie chcą", by trafiły one na Ukrainę. - Jest wyraźna odpowiedź NATO, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, a decyzja należy do kraju, który tę ofertę złożył, czyli do Niemiec - dodał.

Niespójna polityka wewnętrzna? 

Jak wyjaśnił były ambasador RP na Ukrainie, niejasne stanowisko Niemiec ws. umiejscowienia patriotów, wynika z tego, że Lambrecht nie skonsultowała tego tematu ze swoją armią i generałami. - To stworzyło jakieś napięcie. Prawdopodobnie jest jakiś konflikt wewnętrzny w rządzie niemieckim, który utrudnia wyraźnie pomaganie Ukrainie - ocenił.    

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
15:20 PR24 2022_11_28-13-39-46.mp3 Jan Piekło gościem Antoniego Trzmiela ("Temat dnia/Gość PR4")

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 13.39

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także