more_horiz

Zmiana w stosunkach polsko-ukraińskich. Piekło: to będzie problem dla propagandy rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 12:15
Na zmianę w stosunkach polsko-ukraińskich pracuje obecna historia - rosyjska agresja. Teraz w panteonie bohaterów ukraińskich najważniejsi będą ci, którzy walczyli w tej wojnie. To będą obrońcy Azowstalu, obrońcy Mariupola, obrońcy Kijowa. To będzie pewnie również głównodowodzący armią ukraińską - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski złożyli wspólnie wieńce na cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. To szczególny gest ze strony ukraińskiego przywódcy. W Polskim Radiu 24 o relacjach między Polską a Ukrainą mówił b. ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło.

Relacje polsko-ukraińskie bywały chłodne, między innymi w związku z gloryfikacją przez naród ukraiński liderów i ideologów, którzy w historii Polski zapisali się jako zbrodniarze - mowa o UPA i jej przywódcy Stepanie Banderze. Gość PR24 stwierdził jednak, że do zmiany w tych relacjach dochodzi już teraz.

- Pracuje na to historia, to, co się dzieje - rosyjska agresja. To powoduje, że w panteonie bohaterów ukraińskich najważniejsi będą ci, którzy zginęli lub przeżyli, ale walczyli w tej wojnie. To będą obrońcy Azowstalu, obrońcy Mariupola, obrońcy Kijowa. To będzie pewnie również głównodowodzący armią ukraińską [Walerij Załużny] - wymieniał Jan Piekło.

Zdaniem dyplomaty zmiana ta następuje dynamicznie. - To będzie pewien problem dla propagandy rosyjskiej, która dość skutecznie używała tematów trudnych w stosunkach polsko-ukraińskich do tego, żeby siać zamieszanie, chaos i niepokój - dodał Jan Piekło.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:40 PR24 2023_01_12-11-17-32_Piekło.mp3 Jan Piekło: zmiana w relacjach polsko-ukraińskich dzieje się na naszych oczach za sprawą rosyjskiej agresji ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Jan Piekło (b. ambasador Polski w Kijowie)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 11.17

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także