more_horiz

Katargate. PE, międzynarodowe związki zawodowe i moskiewski ślad

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 21:40
Zatrzymany na 48 godz. w związku z aferą korupcyjną Katargate sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini został zawieszony przez Radę Generalną MKZZ. Jak się okazuje, przyjął 50 tys. euro w gotówce od włoskiej fundacji Fight Impunity. Ta z kolei pieniądze miała otrzymać z Kataru i Maroka. - Możemy w tej sprawie doszukiwać się też moskiewskiego śladu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.
Luca Visentini
Luca VisentiniFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

19 grudnia media obiegła informacja, że Antonio Panzeri, szef organizacji pozarządowej Fight Impunity, wręczył w październiku Visentiniemu torbę z wizerunkiem świętego mikołaja wypchaną pieniędzmi, a sama rozmowa przy wręczeniu pieniędzy została nagrana przez belgijską policję. Antonio Panzeri miał wtedy powiedzieć do Luki Visentiniego: "Wyglądamy jak ci faceci z filmu Ocean's Eleven". Związkowiec przyznał, że przyjął około 50 tys. euro w gotówce od organizacji pozarządowej i przeznaczył je na zwrot niektórych kosztów poniesionych w celu sfinansowania kampanii wyborczej na szefa ITUC, na który został wybrany w listopadzie.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 możemy w tej sprawie doszukiwać się moskiewskiego śladu. - Solidarność bardzo mocno skonfliktowała się z Międzynarodową Konfederacji Związków Zawodowych przy okazji wojny na Ukrainie i postawy MKZZ wobec rosyjskich związków zawodowych, które opowiedziały się po stronie Putina. Poprzednia sekretarz generalna MKZZ Sharon Burrow zaskakująco miękko zachowywała się wobec rosyjskich związków zawodowych. Chodzi o ok. 20 mln ludzi, których lider ma duży wpływ na to, kto może zostać szefem MKZZ. Widać było zmianę narracji MKZZ wobec Kataru, od bardzo ostrego sprzeciwu wobec organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej po wychwalanie tego kraju za zmianę warunków pracowników zatrudnionych przy budowie stadionów. Pokazuje to, że międzynarodowa rodzina związkowa nie odbiega standardami od gremiów takich jak Parlament Europejski, który był podatny na różnorodne wpływy. Nie mam wątpliwości, że takie wpływy mogły mieć miejsce na linii kremlowskich pieniędzy. Niektóre zachowania były dziwne. Z dzisiejszej perspektywy trochę więcej rozumiemy - powiedział Marek Lewandowski. 


Posłuchaj
24:16 PR24 2023_01_18-13-34-03.mp3 Marek Lewandowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Afera dotycząca korupcji jest prawdopodobnie największym tego typu skandalem w Parlamencie Europejskim. Belgijska policja aresztowała między innymi jedną z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Greczynkę Evę Kaili, oskarżoną o udział w grupie przestępczej i tak zwane pranie brudnych pieniędzy.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność") 

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 13.33

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także