59. Konferencja Bezpieczeństwa. Szatkowski: dla Polski priorytetem jest sprawa wojny na Ukrainie

- Cały czas temat wojny na Wschodzie, agresji rosyjskiej na Ukrainę, pozytywnego rozstrzygnięcia tej nieszczęśliwej sytuacji jest dla nas priorytetem. To jest oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, komentując rozpoczynającą się w piątek 59. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium.

2023-02-17, 16:20

59. Konferencja Bezpieczeństwa. Szatkowski: dla Polski priorytetem jest sprawa wojny na Ukrainie
Stały przedstawiciel RP przy NATO. Foto: Tymon Markowski/MSZ

W Monachium rozpoczęła się doroczna Konferencja Bezpieczeństwa. To organizowane od 60 lat prestiżowe spotkanie polityków, ekspertów i dziennikarzy, poświęcone problemom globalnego bezpieczeństwa. W tym roku głównym tematem rozmów będzie wojna na Ukrainie.

Według zapowiedzi organizatorów, w trzydniowym spotkaniu w stolicy Bawarii ma wziąć udział około 40 głów państw i szefów rządów. Do Monachium przylecą m.in. amerykańska wiceprezydent Kamala Harris, francuski prezydent Emmanuel Macron oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja w Monachium. "Priorytetem Polski jest zwycięstwo Ukrainy"

W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu mówił Tomasz Szatkowski, który podkreślił, że z polskiej perspektywy najważniejszymi aspektami 59. konferencji w Monachium będą rozmowy o wojnie na Ukrainie i bezpieczeństwie wschodnim. Wyjaśnił, że dla Polski priorytetem jest "pozytywne rozstrzygnięcie tej nieszczęśliwej sytuacji".

- Każde z państw, które tworzą w jakiś sposób wspólnotę Zachodu, znajduje się w jakimś unikalnym miejscu geograficznym. To jest oczywiste, że innego rodzaju zagrożenia, innego rodzaju listę priorytetów, czy też ich upozycjonowanie ma dajmy na to Hiszpania, a innego rodzaju priorytety ma Polska - mówił Tomasz Szatkowski.

REKLAMA

Gość PR24 wyjaśnił, że Polska dyplomacja działa "także na kierunkach tych państw, które - choć są demokracjami - nie popierają zachodniego kierunku uderzania w Rosję", dotyczy to np. Brazylii, RPA czy Indii. Równocześnie stwierdził, że na tych kierunkach łatwiej działać krajom "tradycyjnie obecnym" w tych regionach, czyli np. dawnym państwom kolonialnym.

Ukraina dostanie zachodnie samoloty?

Dyplomata został zapytany o zachodnią pomoc dla Ukrainy, w tym kwestię sporu o samoloty bojowe. Jak przypomniano w audycji, czołgi długi czas były przedmiotem sporu na Zachodzie, aż w końcu zdecydowano się na ich przekazanie. Czy podobnie będzie z samolotami?

- W którymś momencie [do przekazania Ukrainie zachodnich samolotów] zapewne dojdzie, jeśli patrzymy na historię zmian w tych dostawach wsparcia militarnego Zachodu dla strony ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że nie powinniśmy przesadnie nastawiać się na pewne kwestie symboliczne - zakładać, że w związku z tym, że udało nam się uzyskać przełom w sprawie czołgów (...), to teraz powinien być taki sam przełom, od razu, w domenie lotnictwa wielozadaniowego - mówił Szatkowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Tomasz Szatkowski o 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ("Temat dnia / Gość PR24") 18:26
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Szatkowski (ambasador RP przy NATO)
Data emisji: 17.02.2023
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej