more_horiz

XXII Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: w sensie duchowym wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:00
Utwory Aleksandra Fredry będą tematem przewodnim Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. - W sensie duchowym wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry i z Adama Mickiewicza. Fredro będzie wszechobecny w Zamościu, będzie artystycznym patronem tegorocznego festiwalu - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.  
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Cezary Piwowarski

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" odbędzie się po raz trzeci w Zamościu. W dniach 16-19 czerwca będzie tam można spotkać wybitnych twórców, artystów i aktorów. Podczas festiwalu pokazom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Nie zabraknie także prezentacji słuchowisk z udziałem laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" - Zofii Kucówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry, a jego utwory będą czytane podczas czterodniowej imprezy. Festiwalowa publiczność będzie mogła m.in. posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry: "Świeczka zgasła" i "Nikt mnie nie zna". - W sensie duchowym wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry i z Adama Mickiewicza. Fredro będzie wszechobecny w Zamościu, będzie artystycznym patronem tegorocznego festiwalu - tłumaczył Janusz Kukuła.   

Polskie Radio Dzieciom zaprezentuje słuchowiska, które zrealizowano specjalnie dla tej anteny. Natomiast w przestrzeni publicznej na Rynku Wodnym zostaną przedstawione fragmenty utworów tego wybitnego twórcy bajek i wierszy. Ponadto publiczny nadawca zaprosi na dwie wystawy - prac konkursowych dzieci, z ilustracjami bajek Fredry i archiwalnych zdjęć ze słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia. - Jak można nie wierzyć Fredrze, skoro potrafił się przedrzeć przez wszystkie zasłony kłamstw i udawania, jakie człowiek może tylko wymyślić. Na dodatek - bawić nas od tylu lat. Jego twórczość nic się nie zestarzała. Walorem jest, że napisana została wierszem. To przypomnienie, że w języku polskim wszystko można opowiedzieć. Jest takie radiowe zdanie: "Szkoda, że Państwo tego nie widzą". Najczęściej używają go sportowi komentatorzy. Otóż dobrze, że Państwo tego nie widzą, bo w słowach jest siła i moc. Zwykło się mawiać, że nie da się czegoś opowiedzieć. W Polskim Radiu i na Festiwalu Dwa Teatry zaprzeczamy temu w każdej minucie - podkreślił dyrektor Teatru Polskiego Radia.    


Posłuchaj
15:20 PR24 2023_03_29-15-06-14.mp3 Janusz Kukuła gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Festiwalowe prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego. Wśród imprez towarzyszących zaplanowano spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny. W tym roku w radiowym jury zasiądą: Wiktoria Gorodeckaja, prof. Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Piotr Moss i prof. Marek Kochan.

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz w Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – w większości ze studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 


Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia) 

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 15.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także