"Być bardziej z Chrystusem i drugim człowiekiem". O. Śliwiński o znaczeniu spowiedzi

- Jeżeli mam świadomość, że przychodzę do Chrystusa, który zawsze mnie przyjmuje i przebacza moje grzechy, to mam zupełnie inne oczekiwania i inaczej podchodzę do tego sakramentu - nie, że mam się potem lepiej czuć, tylko, że mam być bardziej z Chrystusem, a wtórnie - z każdym człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, współtwórca Szkoły dla Spowiedników.

2023-04-07, 21:59

"Być bardziej z Chrystusem i drugim człowiekiem". O. Śliwiński o znaczeniu spowiedzi
zdj. Foto: asiandelight/ Shutterstock

Katolik przynajmniej raz w roku musi przystąpić do spowiedzi i robi to często w okresie Wielkiego Tygodnia, bo tak trzeba. Kiedy jest konieczność, a kiedy nie? Czy tajemnica spowiedzi obowiązuje zawsze i jak się spowiadać? Na te pytania odpowiadawa Polskiemu Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, współtwórca Szkoły dla Spowiedników.

"Być bardziej »z«"

Jak ocenił duchowny, myślenie, że spowiedź jest trudna, to pierwszy błąd, jaki robimy, przychodząc do sakramentu pokuty i pojednania. - Jedynie Jezus może nas rozgrzeszyć, może więc warto w ten sposób myśleć o sakramencie pokuty: przychodzę, aby zostawić to wszystko, co jest złe, niedobre w moim życiu, wszystko, czego się może sam wstydzę powiedzieć do lustra - powiedział Polskiemu Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, współtwórca Szkoły dla Spowiedników.

- Ja do sakramentu spowiedzi muszę podejść z wiarą. Jeżeli podejdę do niego na zasadzie obserwacji filmowej, dziennikarskiej, socjologicznej, to zawsze będzie mi się wydawało, że jestem pokrzywdzony, niezrozumiały, nieprzyjęty - zaznaczył.

- Jeżeli mam świadomość, że przychodzę do Chrystusa, który zawsze mnie przyjmuje i przebacza moje grzechy, to mam zupełnie inne oczekiwania i inaczej podchodzę do tego sakramentu - nie, że mam się po nim lepiej czuć, tylko, że mam być bardziej z Chrystusem, a wtórnie - z każdym człowiekiem - podkreślił.

REKLAMA

Reguła "trzech palców"

Pytany o listę grzechów ułatwiających przygotowanie się do spowiedzi, gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że grzechy nie wyjdą poza dekalog. Wskazał też na "regułę trzech palców" w rachunku sumienia. - To relacja do Pana Boga, do drugiego człowieka i do siebie. Jeżeli [penitenci] będą te trzy relacje badać, to wszystkie grzechy się znajdą i według tego schematu można zrobić rachunek sumienia - dodał o. Jordan Śliwiński.

W nagraniu więcej o sakramencie spowiedzi. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj

O. Jordan Śliwiński o znaczeniu spowiedzi świętej (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

***

Autor: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Gość: o. Jordan Śliwiński, twórca Szkoły dla Spowiedników

REKLAMA

Data emisji: 7.04.2023

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej