"Zagrażał interesom niektórych ludzi". Dr Teresa Bochwic o rządzie Jana Olszewskiego

- On przede wszystkim zaczął panować nad niesłychanym zupełnie tzw. liberalizmem gospodarczym (…) starał się przywrócić gospodarkę na tory normalności, tego, że ma służyć ludziom, a nie rozdrapaniu całego majątku po PRL - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Teresa Bochwic, publicystka, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL.

2023-06-01, 21:55

"Zagrażał interesom niektórych ludzi". Dr Teresa Bochwic o rządzie Jana Olszewskiego
Jan Olszewski. Foto: prezydent.pl

Rząd Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (tzw. lista Macierewicza).

Wniosek o wotum nieufności dla rządu zgłosił w imieniu Unii Demokratycznej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Polskiego Programu Gospodarczego Jan Maria Rokita, a nieformalnie poparł go Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Dr Teresa Bochwic mówiła o trudnych początkach polskiej demokracji po 1989 r. Jak zaznaczyła, część wydarzeń tzw. transformacji ustrojowej była uprzednio przygotowana tak, by ułatwić przejęcie majątku przez byłych działaczy partyjnych, i z wyprzedzeniem planowano posunięcia idące w kierunku uwłaszczenia nomenklatury.

Jak zaznaczyła, powstanie rządu Jana Olszewskiego dawało nadzieję na odwrócenie tych niekorzystnych zjawisk. - Temu wszystkiemu starał się położyć kres Jan Olszewski. To zagrażało interesom niektórych ludzi, (…) którzy faktycznie rządzili, skupiali w swoim ręku rozmaite dobra, spółki i przedsięwzięcia gospodarcze - zaznaczyła gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Teresa Bochwic o obaleniu rządu Jana Olszewskiego (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko) 21:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

"Gazeta Polska" ujawnia w najnowszym numerze treść odtajnionego szyfrogramu rządu Jana Olszewskiego. Dokument datowany jest na 21 maja 1992 roku i był adresowany do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Lecha Wałęsy.

Szyfrogram dotyczy projektu umowy dotyczącej głównie uregulowania spraw "majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski" oraz "sprzedaży mienia ruchomego wojsk FR".

W kolejnym punkcie szyfrogramu czytamy, że rząd Jana Olszewskiego nie zgadza się na zasady powstawania spółek kontrolowanych przez Rosję w miejscach, które opuści rosyjskie wojsko.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: dr Teresa Bochwic

REKLAMA

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej