Minister finansów dementuje doniesienia mediów: nie rozmawiamy z Koreą Płd. o rządowej pożyczce
- Współpracujemy z Koreą Południową, jeśli chodzi o ubezpieczenia, o zapewnienie finansowania kontraktów, które zostały zawarte. Nie mówimy o pożyczce, którą polski rząd by zaciągnął - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - Całą politykę w zakresie zakupów zbrojeniowych i finansowania sił zbrojnych i politykę obronną realizujemy zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny - zaznaczyła.
2023-06-19, 13:08
Szefowa MF odniosła się do doniesień, jakoby Polska zaciągnęła w Korei Południowej kredyt o wysokości 76 mld zł. Miałaby to być dwukrotność rocznych wydatków na wojsko, które przeznacza Ministerstwo Obrony Narodowej.
Minister Rzeczkowska: zakupy zbrojeniowe realizujemy w oparciu o ustawę o obronie ojczyzny
- Wypada mi sprostować: całą politykę w zakresie zakupów zbrojeniowych i finansowania sił zbrojnych i politykę obronną realizujemy zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny. Te postanowienia ustawy z jednej strony obligują nas do zapewnienia w budżecie państwa poziomu 3 proc. PKB wydatków zbrojeniowych. To są pieniądze przeznaczone na rozwój polskiej armii, bo poprawa obronności to nie tylko zakup sprzętów zbrojeniowych, ale też rozbudowa liczebności armii i modernizacja - oświadczyła Magdalena Rzeczkowska.
- Natomiast dodatkowo funkcjonuje fundusz wsparcia sił zbrojnych. W ramach tego funduszu mamy ok. 1 proc. dodatkowych zaplanowanych wydatków - wskazała. Jak powiedziała daje on szerokie narzędzia do finansowania zakupów zbrojeniowych, które realizowane są m.in. w USA i Korei Płd. - Realizujemy zawarte kontakty, już uzgodnione, podpisane umowy - wskazała minister. Ich finansowanie, tłumaczyła, odbywa się poprzez "wykorzystywanie różnych mechanizmów, rynkowych, pozarynkowych". - Dotyczy to również zakupów koreańskich, natomiast nie ma tam mowy o dodatkowym kredycie, dodatkowej pożyczce. Rozmawiamy o zawartych kontraktach - mówiła gość PR24.
Posłuchaj
- Kolejne czołgi K2 Black Panther dotarły do Polski. Trafią do 20 Brygady Zmechanizowanej
- "Polska wyrasta na militarną potęgę". Największy fiński dziennik pod wrażeniem
Magdalena Rzeczkowska raz jeszcze podkreśliła, że trwa współpraca na linii Warszawa-Seul "jeśli chodzi o ubezpieczenia, o zapewnienie finansowania kontraktów, które zostały zawarte". Nie ma natomiast mowy - podkreślała- o pożyczce rządowej, którą Polska miałaby zaciągnąć. - Nie rozmawiamy o takiej pożyczce - oświadczyła.
Wiceszef MON: BGK musi wyrazić zgodę na wszelkie kredyty na rozwój obronności
Jeśli zaś chodzi o środki zdeponowane w ramach funduszu wsparcia, mówił wiceminister, to nie są one przeznaczone wyłącznie na zakupy realizowane poza granicami kraju. - Bo również szereg zamówień, które na rzecz sił zbrojnych są poczynione, mają być realizowane przez firmy takie jak Rosomak SA, PGZ, WZE, Jelcz czy PZL Świdnik - powiedział. - Ppotencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego jest wykorzystywany w 100 proc. - oświadczył.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: minister finansów Magdalena Rzeczkowska
Data emisji: 18.06.2023
Godzina emisji: 13.06
ms/Polskie Radio 24/PAP
Polecane
REKLAMA