Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Wojciech Polak: wielki zryw, wszyscy wstępowali do armii

- Do armii ochotniczej zgłaszali się w Warszawie wszyscy, studenci, inteligencja, to był wielki zryw ludzi, dla których wielką radością było odzyskanie przez Polskę niepodległości, nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki to był entuzjazm, wszyscy wstępowali do armii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

2023-08-15, 11:55

Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Wojciech Polak: wielki zryw, wszyscy wstępowali do armii
Pododdział Legii Obywatelskiej podczas składania raportu we Lwowie w 1920 roku.Foto: Wojskowe Biuro Historyczne/Centralne Archiwum Wojskowe

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane. 

"Polscy chłopi, robotnicy poczuli się Polakami"

Prof. Wojciech Polak podkreślał determinację społeczeństwa polskiego w obliczu zagrożenia utrata niepodległości. - Musimy pamiętać o procesie, który nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, w którym to polscy chłopi, robotnicy, często ubodzy, jeszcze w poprzednich pokoleniach niemający szczególnej świadomości narodowej, teraz poczuli się Polakami (…) oni teraz wystąpili w obronie ojczyzny. To niezwykle ważny aspekt wydarzeń 1920 r. - zaznaczył.

"Piłsudski był znakomitym, genialnym wodzem naczelnym"

Historyk odniósł się tez do dyskusji o autorach wojskowego sukcesu w 1920 r. - Wiadomo, że założenia strategiczne opracował gen. Tadeusz Rozwadowski, on był twórcą praktycznego planu tej bitwy, osobą numer jeden był jednak naczelny wódz, marszałek Józef Piłsudski, (…) który brał na siebie całą odpowiedzialność a sztabowców miał od tego, by mu pomagali. Piłsudski był znakomitym, genialnym wodzem naczelnym - podkreślał.

Posłuchaj

Prof. Wojciech Polak o Bitwie Warszawskiej 1920 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 15:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

14 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się działania zaczepne znad Wkry 5 Armii generała Władysława Sikorskiego. Pod Ossowem, podczas udzielania ostatniej posługi ciężko rannemu żołnierzowi, zginął ksiądz Ignacy Skorupka. Z kolei 15 sierpnia nastąpiło kontruderzenie oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, po którym odbito z rąk sowieckich Radzymin.

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią, uznawana jest za "18. decydującą bitwę w historii świata".

18 marca 1921 roku w Rydze, podpisany został traktat pokojowy, który wytyczył granicę polsko - radziecką i do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 regulował stosunki pomiędzy państwami. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Grzegorz Frątczak

Gość: prof. Wojciech Polak

REKLAMA

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 11.12

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej