Podkomisja smoleńska zlikwidowana. Prof. Kleiber: czeka nas wiele lat niepewności
- Od początku uważałem, że należy poszerzyć sposób badania katastrofy smoleńskiej i zaangażować międzynarodowych ekspertów. Przewidywałem, że to nieszczęście będzie nam towarzyszyło przez dziesiątki lat. Dlatego dobrze byłoby zrobić wszystko, żeby zbliżyć się do jasności w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze".
2023-12-15, 15:30
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podjął decyzję o likwidacji podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Grupa działała pod kierunkiem MON i miała na celu wyjaśnienie okoliczności tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Z komunikatu wynika, że członkowie gremium stracą wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa oraz będą musieli rozliczyć się ze wszystkich dokumentów, nieruchomości i sprzętu używanych w trakcie pracy. Resort zapowiedział również powołanie specjalnego zespołu, który "zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji".
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że spodziewał się tego typu decyzji. - Nie jest to dla mnie zaskoczenie. Natomiast nie wiem, co będzie dalej? Czym będzie się zajmował zespół, który ma powstać? Czy poważnie potraktuje dokumenty, które są w posiadaniu podkomisji. Od początku uważałem, że należy poszerzyć sposób badania katastrofy smoleńskiej i zaangażować międzynarodowych ekspertów. Przewidywałem, że to nieszczęście będzie nam towarzyszyło przez dziesiątki lat. Dlatego dobrze byłoby zrobić wszystko, żeby zbliżyć się do jasności w tej sprawie. Tak się niestety nie stało, moja przepowiednia okazała się prawdziwa. Czeka nas wiele lat niepewności. Natomiast dokumenty, które zebrała podkomisja Macierewicza, mówią bardzo dużo. Trzeba mieć tylko nadzieję, że zespół w MON obiektywnie na to spojrzy i nada sprawie dalszy bieg - powiedział prof. Michał Kleiber.
- Być może, pod koniec, podkomisja mało efektywnie działała. Być może należało się spodziewać bardziej zdecydowanych ruchów i opinii. Na pewno nie jest tak, że publicznie kłamała. Dokumenty, które zostały zebrane, wymagają dalszego i precyzyjnego badania. Sprawa na to zasługuje. Jednak nie wykluczam też, że będzie się próbowało zamknąć temat. Taką inicjatywę podjęto już 10 lat temu. Nowo powołany zespół powinien bardzo precyzyjnie wyjaśnić, dlaczego nie będzie prowadzona dalsza analiza zebranych dokumentów. Bez tego wydłużymy o kolejne dekady sprawę przyczyny katastrofy smoleńskiej - dodał prof. Michał Kleiber.
Posłuchaj
11 kwietnia 2022 roku podkomisja przedstawiła "Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154-M nr 101". - Przyczyna zdarzenia to wynik aktu bezprawnej ingerencji - powiedział wówczas przewodniczący gremium. "Niepodważalnym dowodem" na ustalenia miał być "wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem brzozy" oraz "eksplozja w centropłacie".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze")
Data emisji: 15.12.2023
Godzina emisji: 14.33
PR24
Polecane
REKLAMA