Sezon infekcji. Ekspert ds. zdrowia: trzeba przywrócić zaufanie do szczepień

- Większość ludzi nie jest nastawiona negatywnie do szczepień, ale mają wątpliwości. Komunikacja w tejn sprawie powinna być zindywidualizowana. Należy więc oprzeć się na potencjale lekarzy rodzinnych. Daje to największe szanse na rozstrzygnięcie wątpliwości, które mają pacjenci w związku z podejmowaniem decyzji o sczepieniu - móiwła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. zdrowia maria Libura. 

2024-01-06, 17:53

Sezon infekcji. Ekspert ds. zdrowia: trzeba przywrócić zaufanie do szczepień
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 jest dostępna w Polsce od 6 grudnia. Foto: Prostock-studio/Shutterstock

Posłuchaj

Maria Libura gościem Marii Furdyny (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Kwestia zapewniania szczepionek przeciw COVID-19 jest priorytetem w działaniach minister Izabeli Leszczyny. Do tej pory do Polski dostarczono prawie 800 tys. szczepionek Nuvaxovid. Ponad 360 tys. osób już się zaszczepiło

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę, że obecnie sami możemy zweryfikować niektóre diagnozy. - Mamy coś, o czym kiedyś marzono, możliwość szybkiej weryfikacji patogenu, który wywołuje pewne objawy. Wystarczy udać się do apteki i wykonać test. Nie jesteśmy już wyłącznie zdani na intuicję i doświadczenie lekarza. Mamy też technologie medyczne, które pozwalają redukować ryzyko zachorowania, czyli szczepionki. Zainteresowanie jest większe, niż wcześniej zakładano. Są chętni, którzy chcą się zaszczepić, ale często nie mogą znaleźć terminu lub miejsca szczepienia. Podczas pandemii udało się zorganizować masowe szczepienia, ale z czasem, do czego przyłożyli się też antyszczepionkowcy, politycy uznali, iż Polacy nie są zainteresowani programem szczepień. Sprawnie przygotowany program szczepień poszedł na boczny tor. Okazało się, że wiele osób, które chciały przyjąć kolejną dawkę przypominającą szczepionki, nie bardzo może tego dokonać. Dobrym znakiem jest, że zwraca na to uwagę nowa minister zdrowia. Powinno to dotyczyć nie tylko szczepień przeciwko COVID-19 - powiedziała Maria Libura 

Zaufanie 

Jej zdaniem do wykonania jest wielka praca ws. szczepień ochronnych. - Dla części osób, które mają zaufanie do nauki, pandemia stała się impulsem do tego, aby o siebie zadbać. Zwiększyło się nawet zainteresowanie sczepieniami przeciwko grypie. Z drugiej strony narosły silne narracje antyszczepionkowe. Dlatego trzeba wykorzystać potencjał wzrostu zainteresowania osób pozytywnie nastawionych do technologii medycznych i jednocześnie zacząć kampanię przypominającą o zagrożeniu chorobami zakaźnymi. Chodzi o to, aby przyrócić zaufanie do szczepień. Zostało to nadwyrężone w grupach, które są bardziej wykluczone pod względem dostępności do usług medycznych i nie mogą skonsultować swoich wątpliwości z zaufanym lekarzem - tłumaczyła ekspert ds. zdrowia. 

REKLAMA

Dostępność 

Szczepienia powinny być też dostępne finansowo. - Osoby z grup ryzyka powinny otrzymywać je za darmo. Muszą być też łatwo dostępne w sensie geograficznym. Należy też wykorzystać potencjał farmaceutów, który okazał się niezwykle przydatny podczas pandemii. Większość ludzi nie jest nastawiona negatywnie do szczepień, ale mają wątpliwości. Komunikacja w tejn sprawie powinna być zindywidualizowana. Należy więc oprzeć się na potencjale lekarzy rodzinnych. Daje to największe szanse na rozstrzygnięcie wątpliwości, które mają pacjenci w związku z podejmowaniem decyzji o sczepieniu - podsumowała Libura. 

Posłuchaj

Maria Libura gościem Marii Furdyny (Temat dnia/Gość PR24) 22:39
+
Dodaj do playlisty

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Mogą z nich skorzystać osoby, które ukończyły 12 lat i wcześniej nie szczepiły się przeciw COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły, a od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Więcej w nagraniu

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Maria Furdyna 

Gość: Maria Libura (ekspert ds. ochrony zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 6.01.2024

Godzina: 16.36

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej