Napięte relacje koalicji z prezydentem. Dr Anusz: to nas przybliża do przedterminowych wyborów  

- Kalendarz konstytucyjny jest nieubłagany. Mówi, że jeśli ustawa budżetowa nie będzie na biurku prezydent 29 stycznia, to prezydent może rozwiązać parlament. W sytuacji dodatkowego napięcia związanego z aresztowaniem posłów Kamińskiego i Wąsika może to doprowadzić do sytuacji swoistej dogrywki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog (Instytut Józefa Piłsudskiego).

2024-01-09, 11:55

Napięte relacje koalicji z prezydentem. Dr Anusz: to nas przybliża do przedterminowych wyborów  
Ustawa budżetowa powinna trafić do prezydenta do 29 stycznia 2024 r.Foto: Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Według harmonogramu prac nad budżetem ustawa ma trafić do Senatu 15 stycznia, po uzupełnieniu części tabelarycznych o ewentualne poprawki przyjęte przez Sejm. Przewidziano, że Senat uchwałę w sprawie budżetu podejmie 22 stycznia.

23 stycznia ewentualnymi poprawkami zaproponowanymi przez Senat ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, a 26 stycznia na posiedzeniu plenarnym Sejm rozpatrzy poprawki Senatu. Prezydent - jak wynika z harmonogramu - powinien otrzymać ustawę budżetową do podpisu 29 stycznia 2024 r.

"Zaostrzenie sytuacji politycznej w Polsce"

Harmonogram ten może zakłócić odwołanie planowanych na ten tydzień posiedzeń Sejmu, o czym donoszą niektóre media. Dr Andrzej Anusz odniósł się do tych informacji. - Ta decyzja, jeśli się potwierdzi, przybliża nas do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Logika polityczna, która w tej chwili zaczyna dominować, to zaostrzenie sytuacji politycznej w Polsce. Mieliśmy wybory w październiku, wyłonił się nowy układ polityczny, nowa większość. Teraz widać, że relacje z prezydentem są tak napięte, że rozwiązaniem będzie nowe rozdanie, co oznacza wybory, prawdopodobnie w marcu - ocenił politolog.

Stracą średnie i mniejsze ugrupowania

Pytany o możliwe rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów stwierdził, że istnieje prawdopodobieństwo, iż obecnie rządząca koalicja utrzymałaby większość, ale odbyłoby się to kosztem takich ugrupowań jak PSL, Polska 2050 czy Lewica. - Widać w tej chwilo zaostrzenie na linii PiS - PO, te wybory przynosiłyby wzrost notowań tych ugrupowań, kosztem PSL czy Polski 2050. W tej chwili to mniejsze i średnie ugrupowania powinny się zastanawiać, jak reagować na tę sytuację - powiedział gość audycji.

REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, w którym dochody mają wynieść 682 miliardy złotych, a wydatki - 866 miliardów. Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że budżet tworzony jest przy założeniu trzyprocentowego wzrostu PKB w przyszłym roku oraz inflacji na poziomie 6,6 procent.

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz o relacjach kolaicja - prezydent (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:35
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

20 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności w sprawie dotyczącej afery gruntowej z 2007 roku. Kolejnego dnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów obu posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu wskazywał, że na skutek zastosowania w roku 2015 prawa łaski nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Maria Furdyna 

Gość: dr Andrzej Anusz

REKLAMA

Data emisji: 08.01.2023

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej