"Rozwiązanie siłowe na razie się Pekinowi nie opłaca". Prof. Boćkowski o relacjach Chiny-Tajwan

- Tajwan jest bardzo mocno powiązany gospodarczo z Chinami, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek agresywne działania wobec Tajwanu siłą rzeczy przekładają się na gospodarkę chińską i światową - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

2024-01-15, 13:23

"Rozwiązanie siłowe na razie się Pekinowi nie opłaca". Prof. Boćkowski o relacjach Chiny-Tajwan
Tajwan wezwał Chiny do "stawienia czoła rzeczywistości" i uszanowania wyników wyborów prezydenckich w tym kraju. Foto: shuttrestock.com / JENG BO YUAN

Lai Ching-te wygrał wybory prezydenckie na Tajwanie. Wyniki z 87 procent lokali wyborczych wskazują, że kandydat reprezentujący Demokratyczną Partię Postępową zdobył 40 procent głosów. Jego główni konkurenci przyznali się do porażki.

W kampanii wyborczej opowiadał się zdecydowanie za utrzymaniem niezależności politycznej wyspy. Jego dwaj kontrkandydaci - Hou Yu-ih i Ko Wen-je - byli zwolennikami większego zaangażowania Pekinu w politykę Tajwanu.

Nieprzejednana postawa Chin

Prof. Daniel Boćkowski zwracał uwagę na znaczenie tajwańskiej i chińskiej ekonomii. - Jak szacowano, 10 do 12 proc. gospodarki światowej mogłoby "tąpnąć" gdyby rozpoczęły się jakiekolwiek działania zbrojeń wobec Tajwanu - zauważył.  Jak dodał, Pekin zdaje sobie sprawę z tego, ze "polityka jednych Chin" jest na razie skuteczna, jest symbolem nieprzejednanych zasad, które rządzą Chinami, natomiast siłowe wprowadzenie jej w życie byłoby ekonomicznie niekorzystne.

"Wszyscy robią interesy z Chinami"

- Zjednoczenie gospodarcze i polityczne można osiągnąć siłą, ale na razie Chinom to się kompletnie nie opłaca (…). Wszyscy robią interesy z Chinami, ale problem jest - jak za czasów Xi Jinpinga - i z czasem, gdy będzie on słabł, będzie się kształtowała koncepcja Chin, jakie mają mieć wpływy na całym świecie, bo jest to gracz, który chce pokazać, że spora część Azji Południo-Wschodniej będzie w jego strefie interesów - mówił ekspert.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Daniel Boćkowski o relacjach Chiny-Tajwan (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:15
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują z Tajwanem formalnych stosunków dyplomatycznych, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostarczają uzbrojenie, a wewnętrzne prawo obliguje Waszyngton do pomocy Tajwanowi w razie zagrożenia z zewnątrz.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Daniel Boćkowski, politolog, Uniwersytet w Białymstoku

Data emisji: 15.01.2024

Godzina emisji: 15.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej