WOŚP i choroby płuc po pandemii. Dr Karauda: w Polsce na rehabilitację oddechową czeka się niemal rok
- U pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19 możliwości regeneracyjne płuc są zwykle ograniczone. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja oddechowa, na którą łoży WOŚP - mówił w Polskim Radiu 24 pulmonolog dr Tomasz Karauda.
2024-01-20, 20:00
"Płuca po pandemii" będą tematem zaplanowanego na 28 stycznia 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.
Płuca pobojowiskiem po Covid-19
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pozostałości w naszych płucach są zależne od tego, jak ciężko chorowaliśmy podczas pandemii. - Jeśli przebywaliśmy w szpitalu dłuższy czas, czasami tygodniami walczono o nasze życie, to pobojowisko po bitwie w płucach jest znacznie większe. Szereg pacjentów kierowano nawet do transplantacji płuc, są uzależnieni od koncentratora, który dostarcza im dodatkowy tlen. Część z nich to inwalidzi oddechowi. Niektórzy zmagają się z przewlekłą dusznością, nie tolerują wysiłku, szybko się męczą - powiedział.
- Jeśli przechodziliśmy Covid-19 łagodnie i zmiany w płucach nie zdążyły się utrwalić, to mają one tendencję do wycofywania się. Kolejne badania pokazują, że ich płuca poprawiają swoją funkcję. U pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby możliwości regeneracyjne są zwykle ograniczone. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja oddechowa, na którą łoży WOŚP. W Polsce czeka się na nią niemal rok - dodał dr Karauda.
Posłuchaj
Fundacja WOŚP została założona blisko 30 lat temu przez Jerzego Owsiaka. Od tej pory regularnie raz w roku - w styczniu - organizuje zbiórkę pieniędzy. Podczas 31. finału WOŚP zebrała prawie 2 miliardy złotych, co pozwoliło na zakup 71,5 tysiąca specjalistycznych urządzeń dla szpitali.
REKLAMA
- 32. finał WOŚP dla zdrowych płuc. Służby mundurowe ponownie zagrają w Orkiestrze
- Automatyczny ołówek generała Władysława Sikorskiego. Premier przekazał go na aukcję WOŚP
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: dr Tomasz Karauda (pulmonolog)
Data emisji: 20.01.2024
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA