Raport NIK ws. Orlenu. Ekspert: tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Obajtka

2024-02-08, 20:13

Raport NIK ws. Orlenu. Ekspert: tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Obajtka
Karolis Kavolelis/ Shuttrerstock/ Daniel Obajtek/Twitter. Foto: Karolis Kavolelis/ Shuttrerstock/ Daniel Obajtek/Twitter

- Najwyższa Izba Kontroli może się doszukać w dokumentach korporacyjnych zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka poważnych wątpliwości dotyczących sytuacji paliwowej przed wyborami oraz dotyczących zakupu Polska Press - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport na temat fuzji Orlenu z Lotosem. "Choć w kontrolowanym okresie zapewniono ciągłość dostaw ropy naftowej i paliw, to jednak nie udało się osiągnąć wyznaczonych przez rząd celów, które miały poprawić bezpieczeństwo paliwowe naszego kraju" - przekazała NIK. Zdaniem kontrolerów, Orlen zbył prywatnym podmiotom aktywa za cenę zaniżoną o co najmniej 5 mld zł w stosunku do ich wartości szacowanej przez Izbę.

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nieprawidłowości należy doszukiwać się gdzie indziej. - Prawdziwe zarzuty NIK mogą dotyczyć sprzedawania paliw w okresie przedwyborczym po niższej cenie, niż wynikałoby to z czynników rynkowych. Ewentualnie w związku z nabyciem Polska Press i działaniami w tej sferze. Tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Daniela Obajtka. Te kwestie są bardziej kontrowersyjne niż przebieg fuzji Orlen-Lotos, która odbywała się pod okiem Komisji Europejskiej. NIK może się doszukać w dokumentach korporacyjnych poważnych wątpliwości dotyczących sytuacji paliwowej przed wyborami oraz zakupu Polska Press - powiedział Jakub Wiech. 

Komisja śledcza

Nie wykluczył też, że powstanie komisja śledcza w tej sprawie. - Mogłaby się zająć kształtowaniem cen paliw w ostatnich latach. Niezwykle istotny jest okres przedwyborczy. Nikt nie potrafi ekonomicznie wytłumaczyć, dlaczego ceny na stacjach PKN Orlen wyglądały tak a nie inaczej. Komisja mogłaby też zbadać przejęcie Polska Press pod kątem zysku, jaki osiągnął Orlen. Zasobu argumentów doszukiwałbym się raczej w tych sprawach niż w fuzji - podsumował Wiech.

Fuzja Orlen-Lotos. Raport NIK

Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura w Płocku. W jej ramach część aktywów Lotosu przejęły saudyjski gigant Aramco i węgierski koncern MOL.

W poniedziałek do transakcji tej odniosła się Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK połączenie obu firm odbyło się bez właściwej kontroli ministra aktywów państwowych.

Orlen odpiera te zarzuty, ma przedstawić stosowne wyliczenia. Działanie NIK określił jako "wyjątkowo nieroztropne, niewłaściwe" oraz podrywające "społeczne zaufanie do Orlenu i jego partnerów biznesowych".

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: Jakub Wiech (red. naczelny portalu energetyka24.com)

Data emisji: 8.02.2024

Godzina emisji: 15.33

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej