Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ekspert po uderzeniu Iranu na Izrael: cena ropy już jest kryzysowa
- Wielość konfliktów, z którymi mamy do czynienia powoduje, że fracht, ubezpieczenie ładunków z ropą naftową, a także ceny dostaw systematycznie drożeją. Cena, którą teraz mamy, powyżej 90 dolarów za baryłkę, jest kryzysowa. Jeszcze pół roku temu, przed interwencją Izraela w Gazie, zbliżała się do 70 dolarów - mówił w Polskim Radiu 24 analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik.
2024-04-14, 08:45
Posłuchaj
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie może mieć skutki dla gospodarki i m.in. podbić ceny ropy. Eksperci obawiają się m.in. o blokadę cieśniny Ormuz, która jest dużo ważniejsza dla handlu "czarnym złotem", niż paraliżowane przez jemeńskich bojowników Huti Morze Czerwone. Cieśnina położona jest na Morzu Arabskim, pomiędzy Zatoką Perską a Omańską. Wybrzeże dzielą Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Przesmyk jest najważniejszym na świecie punktem tranzytowym ropy naftowej. Przepływa przez niego ok. 20 proc. światowego surowca. Każdego dnia jest to ponad 2 mln baryłek ropy.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że jeszcze w piątek, przed atakiem Iranu na Izrael, doszło do wzrostu cen ropy. - O prawie dwa dolary na baryłce, do 99 dolarów za ropę brent, bo rynek wysoko wyceniał ryzyko konfliktu. Gdy pojawiły się informacje, że Iran poprzestanie na tej akcji, cena wróciła do 90 dolarów. Przez weekend cena baryłki pozostaje bez zmian. Natomiast bitcoin stracił 10 proc. wartości w pół godziny, co oznacza destabilizację. W zależności od dalszego rozwoju wydarzeń, w tym od reakcji Izraela, ropa będzie drożeć. W poniedziałek rano może podrożeć o dwa dolary, jak miało to miejsce w piątek - powiedział Wojciech Jakóbik.
- Wielość konfliktów, z którymi mamy do czynienia powoduje, że fracht, ubezpieczenie ładunków z ropą naftową, a także ceny dostaw systematycznie drożeją. Cena, którą teraz mamy, powyżej 90 dolarów za baryłkę, jest kryzysowa. Jeszcze pół roku temu, przed interwencją Izraela w Gazie, zbliżała się 70 dolarów - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Atak Iranu na Izrael
W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił ponad 300 pocisków i dronów w kierunku Izraela. Izraelska armia poinformowała, że 99 proc. środków napadu powietrznego zostało zestrzelonych, przy czym większość poza przestrzenią powietrzną Izraela. Wraz z wystrzeleniem pierwszych dronów w kierunku Izraela, Iran poinformował o rozpoczęciu przeciwko Izraelowi operację "Prawdziwa Obietnica".
Był to odwet za przeprowadzony 1 kwietnia izraelski atak na placówkę dyplomatyczną w Damaszku, stolicy Syrii, w którym zginęło siedmiu członków irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Iran przekazał, że sobotni ostrzał Izraela powinien zostać uznany za "zakończenie sprawy".
Więcej w nagraniu
* * *
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Łukasz Jakubowski
Gość: Wojciech Jakóbik
Data emisji: 14.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 7.17
PR24
Polecane
REKLAMA