Katyński Marsz Cieni przejdzie ulicami Warszawy. Organizator: jego cisza jest krzykiem
- Marsz Cieni idzie w ciszy i skupieniu, na tym polega jego siła. Cisza jest krzykiem, wchodzimy w żyjącą dniem codziennym Warszawę. Zaburzamy to, chodzi o impuls - mówił w Polskim Radiu 24 organizator Marszu Cieni Jarosław Wróblewski.
2024-04-14, 12:40
W niedzielę o godzinie 15.00 spod byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego wyruszy 300 rekonstruktorów, aby przejść ulicami Warszawy w XVII Katyńskim Marszu Cieni. Będzie to hołd dla 22 tys. polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni.
- Od 17 lat pokazujemy w publicznym miejscu, że Katyń zasługuje na pamięć, że nie można tamtych wydarzeń ignorować. Zamordowani strzałem w tym głowy polscy oficerowie, żołnierze i policjanci, lekarze, urzędnicy i nauczyciele, zapłacili najwyższą cenę, bo nie zdradzili Polski - mówił w Polskim Radiu 24 organizator Marszu Cieni Jarosław Wróblewski.
W tegorocznym marszu wezmą udział rekonstruktorzy z różnych stron Polski. Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Całość zakończy się symbolicznie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej. - Czas pokazał, że ta formuła się obroniła. Nie ma przemówień i oficjalnych wystąpień. W przestrzeni historii odczytywane są jedynie listy pomordowanych do rodzin, to ich głos. Marsz idzie w ciszy i skupieniu, na tym polega jego siła. Cisza jest krzykiem, bo wchodzimy w żyjące dniem codziennym miasto. Zaburzamy to, chodzi o impuls - tłumaczył Wróblewski.
REKLAMA
Posłuchaj
Marsz poprzedzi Msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar Zbrodni katyńskiej. Organizatorami tegorocznego Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".
Zbrodnia katyńska
84 lata temu - na początku kwietnia 1940 roku - NKWD rozpoczęło wywożenie do Katynia polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Zostali wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.
O zbrodni i o odkryciu grobów polskich oficerów pod Katyniem świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 roku. Radio w Berlinie podało informację o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Od 2007 roku 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczczeniem pamięci zamordowanych jest też Katyński Marsz Cieni, który w tym roku przejdzie ulicami Warszawy 14 kwietnia.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Ewa Wasążnik
REKLAMA
Gość: Jarosław Wróblewski (organizator Marszu Cieni)
Data emisji: 14.04.2024
Godzina emisji: 10.48
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA