Nadchodzi trzęsienie ziemi w KRRiT? Prof. Chmaj tłumaczy procedury
- W momencie postawienia w stan oskarżenia Maciej Świrski będzie zawieszony, co oznacza, że nie będzie mógł brać udziału w pracach KRRiT i ta, zamiast pięciu, będzie miała czterech członków - powiedział w Polskim Radiu 24 konstytucjonalista prof. Marek Chmaj, wyjaśniając konsekwencje postawienia szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu. Zaznaczył, że od złożenia w Sejmie wniosku do ewentualnego wydania wyroku przez TS mogą minąć nawet dwa lata.
2024-05-09, 15:39
Do Sejmu wpłynął w czwartek wniosek o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu - poinformował minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Podpisy zbierają przedstawiciele rządzącej koalicji.
- Z wniosku wynika, że są podstawy do twierdzenia, że Maciej Świrski złamał prawo w kontekście wypłaty środków dla mediów publicznych - ocenił w Polskim Radiu 24 konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
Maciej Świrski przed Trybunałem Stanu? Konstytucjonalista wyjaśnia procedurę
Jak mówił, procedura postawienia polityka przed Trybunałem Stanu zakłada, że wniosek, podpisany przez 115 posłów, trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, która potem sporządza sprawozdanie i rekomendację dla Sejmu. Maciej Świrski będzie mógł uczestniczyć w postępowaniu, ma też prawo do powołania pełnomocnika. Ostatecznie Sejm będzie głosował nad postawieniem w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu.
Ocenił też, że szanse na przyjęcie wniosku przez Sejm są duże. - Tutaj wystarczy większość bezwzględna. Obecna koalicja rządząca taką większość posiada. Jeżeli większość posłów uzna, że wniosek jest uprawdopodobniony, to zapewne pan Świrski będzie postawiony w stan oskarżenia, zatem będzie zawieszony w pełnieniu swojej funkcji - wyjaśnił.
REKLAMA
- Procedura postawienia w stan oskarżenia może trwać kilka miesięcy. Później jest uchwała Sejmu, po czym wniosek trafi do Trybunału Stanu. Trybunał orzeka dwuinstancyjnie, zatem wyrok pewnie będzie za jakieś 1,5 roku, dwa lata - oszacował.
KRRiT w niepełnym składzie. Takie byłyby skutki postawienia Świrskiego przed TS
Gość "Tematu dnia" powiedział, że "Maciej Świrski, w momencie postawienia w stan oskarżenia, będzie zawieszony". - To znaczy, że nie będzie mógł brać udziału w pracach KRRiT i ta, zamiast pięciu, będzie miała czterech członków. Miejsce pana Świrskiego nie zostanie opróżnione, bo to następuje dopiero w momencie wydania wyroku. A jaki będzie wyrok - to już daleko posunięte gdybanie - wskazał.
- Na razie nie wiemy, czy będzie postawiony w stan oskarżenia. A jeśli będzie - TS będzie musiał wydać wyrok albo umorzyć postępowanie - zaznaczył.
Ekspert dodał, że zadaniem KRRiT jest "stanie na straży wolności słowa oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji". - Weryfikacja legalności powołania lub niepowołania zarządu nie należy obecnie do ustawowych kompetencji Rady - dodał prof. Marek Chmaj.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Prof. Marek Chmaj o wniosku o postawienie Macieja Świrskiego przez Trybunałem Stanu ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 7:02
Dodaj do playlisty
Wśród zarzutów wobec szefa rady jest wstrzymywanie wypłaty środków abonamentowych dla mediów publicznych. Oprócz tego wskazano na politykę wobec mediów prywatnych, w tym kary dla TVN, oraz niewykonywanie czynności statystycznych, które Rada powinna z mocy ustawy wykonywać.
Czytaj także:
- Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? Zdrojewski: decyzja Sejmu jest bardzo prawdopodobna
- Polskie Radio odpowiada KRRiT. Chodzi o pieniądze z abonamentu
[ZOBACZ TAKŻE] KRRiT blokuje środki dla Polskiego Radia. "Działania dywersyjne"
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Marek Chmaj (konstytucjonalista)
REKLAMA
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 14.50
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA