Rosyjskie aktywa na wsparcie Ukrainy. "To nie jest pójście na całość"
- Należy zwrócić uwagę, że to nie jest pójście na całość, jeśli chodzi o UE. Mówimy o wykorzystywaniu zysków z kapitału, a nie samego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, ekspert ds. wschodnich (Fundacja The Opportunity).
2024-05-14, 11:35
Po miesiącach pertraktacji w środę ambasadorowie państw UE doszli do wstępnego porozumienia, by użyć zysków powstających z zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy. Ma to pozwolić na przekazywanie Ukrainie co roku ok. 3 mld dolarów, z czego 90 proc. zostanie przeznaczonych na zakup broni dla Kijowa.
"To nie jest pójście na całość"
Bartosz Tesławski komentował te doniesienia. - W normalnych warunkach Rosjanie mogliby liczyć, że będą zarabiali na pieniądzach, które leżą na kontach europejskich. W tym momencie te środki pójdą na wsparcie dla Ukrainy (…). To jest o tyle istotna różnica, że stanowi pół kroku do największej zmiany, jaką byłoby zadeklarowanie, że cały rosyjski kapitał zostanie skonfiskowany i przekazany Ukrainie - zaznaczył.
- Na część problemów Ukrainy Zachód może odpowiedzieć. To m.in. problemy z dostawami nowoczesnego sprzętu, amunicji. Jest też niestety bardzo poważny problem, który rozwiązać może sama Ukraina, jakim są żołnierze - zwracał uwagę gość audycji i dodał, że Ukrainie może pomóc ściąganie swoich obywateli z zagranicy czy powszechna mobilizacja.
"Rosjanie mają głód sprzętu"
W tym kontekście gość audycji skomentował też zmianę na stanowisku ministra obrony Rosji. - Rosjanie nie mają tak jak Ukraińcy głodu żołnierzy, ale mają głód na sprzęt i nie mają perspektyw na jego dostawy. Ani sami nie stworzą lepszego, niż mają obecnie, ani nie są w stanie produkować go w odpowiednich ilościach (…). Nie spodziewali się, że będą tracili go tak dużo - zauważył.
REKLAMA
Posłuchaj
Zdecydowana większość zablokowanych rosyjskich środków - w 15 różnych walutach - jest ulokowana w mającej siedzibę w Brukseli instytucji finansowej Euroclear, która pośredniczy w transakcjach m.in z udziałem obligacji skarbowych innych państw. Inna znaczna część środków jest w jurysdykcji francuskiego banku centralnego, mniejsze kwoty są pod kontrolą USA i Japonii.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: Bartosz Tesławski, ekspert ds. wschodnich Fundacja The Opportunity
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 10.08
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA