Niejasne finanse Kościoła. "Nawet biskupi nie mają pełnego obrazu"
- Poszczególne parafie są oddzielnymi jednostkami gospodarczymi. Ta wiedza nie krąży, nie trafia do diecezji, a sami biskupi nie mają pełnego obrazu (…). Jest jakaś część duchownych i osób zarządzających Kościołem, którym taka sytuacja jest na rękę, lepiej im funkcjonować przy zaciemnionym obrazie, i nie walczą o to, żeby to zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Miłosz Hodun - prawnik, prezes fundacji Projekt: Polska.
2024-05-23, 19:30
Prof. Miłosz Hodun jest autorem raportu o finansach Kościoła katolickiego w Polsce. W raporcie podkreśla, że Kościół nie chce ujawniać swojego majątku ani dochodów. - Problem jest głębszy, sam Kościół nie wie do końca, jakie te finanse są. Zna pewne wyrywki, ale całościowa wiedza o jego finansach nie jest znana nikomu, ani organowym skarbowym, ani Kościołowi jako takiemu - zauważył gość audycji.
Wydatki na Fundusz Kościelny uzależnione od decyzji politycznej
Ekspert zwracał uwagę na kontrowersje wokół Funduszu Kościelnego, który powstał w latach 50. ubiegłego wieku. - Miał być zasilany przez państwo, a te fundusze miały być rekompensatą za zagrabione minie. Minęło wiele dziesiątków lat i pomimo tego, że wielu ekspertów twierdzi, że to, co zagrabione, zostało już dawno spłacone, Fundusz dalej istnieje. W 2023 r. na Fundusz wydaliśmy z budżetu państwa 216 mln zł. i te kwoty rosną wręcz lawinowo z roku na rok. Co jest ważne, są tak naprawdę uzależnione od decyzji politycznej. Nie wiemy, ile Fundusz Kościelny nas wyniesie w przyszłym roku, ta decyzja jest podejmowana z roku na rok - zauważył gość audycji.
- W polskiej debacie publicznej nikt nie mówi o zlikwidowaniu Funduszu Kościelnego i niezrobieniu nic w zamian. To, o czym mówią często polskie partie, to likwidacja Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian np. podatku kościelnego, tak, żeby wierni, ci, którzy chcą, mogli łożyć na Kościół - zwracał uwagę prof. Hodun.
Posłuchaj
Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska, powstał zespół, który ma przeprowadzić analizy i wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego, a także zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych, a także odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
REKLAMA
Gość: dr Miłosz Hodun - prawnik, prezes fundacji Projekt: Polska, autor raportu o finansach Kościoła katolickiego w Polsce
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 15.07
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA