Zmiany klimatyczne. Ekolog: zrobiliśmy wszystko, aby Ziemia stała się szklarnią
- W ubiegłym roku emisje gazów cieplarnianych wzrosły o 1,1 proc. Żebyśmy byli bezpieczni, to powinny spadać o ponad 8 proc. każdego roku. Świat polityki realizuje scenariusz "biznes jak zwykle". Emitujemy gazy cieplarniane, wycinamy drzewa, regulujemy rzeki. To jest droga donikąd - mówił w Polskim Radiu 24 ekolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Piotr Skubała.
2024-06-11, 14:28
Z długoterminowej prognozy wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały sięgające 36 stopni Celsjusza. Czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, gdy temperatura przekroczy normę.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że upały stają się naszą rzeczywistością. - Już za chwilę temperatury w Europie będą przekraczać 40 stopni Celsjusza. Obecnie jedna trzecia ludzi na świecie żyje w miejscach narażonych na śmiertelne fale upałów, a jedna czwarta żyła w ostatnich dwóch latach w miejscach ogarniętych suszą. Zrobiliśmy wszystko, aby nasza planeta stała się szklarnią. Scenariusze nie są optymistyczne. W Polsce na razie mamy suszę, bez ekstremalnych upałów - powiedział prof. Piotr Skubała.
Adaptacja
Przyroda, poszczególne gatunki, w tym ludzie mają zdolności adaptacyjne. - Jednak tempo zmian, które zafundowaliśmy, jest takie, że większość gatunków nie będzie w stanie się przystosować. Fale upałów wiążą się wypadkami śmiertelnymi. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, osób starszych i schorowanych. Już w 2019 roku Komisja Europejska w swoim raporcie ostrzegała przed falami niebezpiecznych upałów. Jeśli nie zadziałamy do 2030 roku, to nasze miasta mogą się pogrążyć w chaosie, wywołanymi bardzo wysokimi temperaturami i suszami. Niby od dawna wiemy, co może nas czekać, ale nie reagujemy odpowiednio. Gama niebezpieczeństw jest ogromna. Susze oznaczają problemy dla rolnictwa, będą miały wpływ na ceny żywności. Dochodzą do tego ekstremalne zjawiska pogodowe - tłumaczył prof. Skubała.
Emisja
Jako ludzkość wiemy od ponad 100 lat, że stoi za tym wszystkim emisja CO2 i spalanie kopalin. - Ten proces ma się niestety dobrze. W ubiegłym roku emisje gazów cieplarnianych wzrosły o 1,1 proc. Żebyśmy byli bezpieczni, to powinny spadać o ponad 8 proc. każdego roku. Wyzwaniem jest też troska o bioróżnorodność, o życie na planecie. Te działania są powiązane, a my nie reagujemy. Świat polityki realizuje scenariusz "biznes jak zwykle". Emitujemy gazy cieplarniane, wycinamy drzewa, regulujemy rzeki. To jest droga donikąd - podsumował prof. Skubała.
REKLAMA
Posłuchaj
Według naukowców już w 2030 roku może dojść do załamania funkcjonowania ekosystemów przyrody w tropikach. W ciągu 20-30 lat proces ma stopniowo ogarnąć wyższe szerokości geograficzne.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: prof. Piotr Skubała (członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej, ekolog z Uniwersytetu Śląskiego)
REKLAMA
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 11.08
PR24
Polecane
REKLAMA