Krótszy czas pracy? "Propozycja o charakterze cywilizacyjnym"
- To jest propozycja o charakterze cywilizacyjnym, wraz z kolejnymi dziesiątkami lat skracamy czas pracy. Część z nas pamięta, że jeszcze w latach 80. ub. wieku były tzw. pracujące soboty, pełen wolny weekend pojawił się wraz ze zmianą systemową. Od tego momentu minęły trzy dekady, może czas pomyśleć o następnym kroku i skróceniu czasu pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.
2024-06-17, 12:25
Pomysł skrócenia czasu pracy jest coraz poważniej dyskutowany w Polsce. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa dwie opcje: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków.
Dominik Owczarek zwrócił uwagę, że Polacy pracują za długo. - To pokazują statystyki europejskie, jesteśmy jednym z krajów o najwyższej średniej tygodniowego czasu pracy. Nie wpływa to zbyt dobrze na efektywność pracy, na zadowolenie pracowników czy równowagę pomiędzy życiem a pracą. Może to jest dobry moment, by przeciwdziałać negatywnym zjawiskom - stwierdził.
- Doświadczenia, jakie ze skróceniem czasu pracy obserwowaliśmy w Europie, pokazują, że główne korzyści, jakie się tu pojawiają, to podniesienie satysfakcji z pracy, mniejszy absenteizm pracowników, lepsza obsługa klientów przez wypoczętych pracowników. Poprawia się równowaga pomiędzy życiem a pracą - mówił gość audycji, powołując się na przykład Francji, gdzie praca w wymiarze siedmiu godzin dziennie obowiązuje od 2000 roku.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Dominik Owczarek, Instytut Spraw Publicznych
Data emisji: 17.06.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 11.07
PR24/ka/kormp
Polecane
REKLAMA