Prawo w pogoni za technologią. Wyjaśniamy założenia AI Akt
- Sztuczna inteligencja bez regulacji, podobnie jak każda inna technologia, mogłaby być nieodpowiednio wykorzystywana. Celem AI Akt jest zapewnienie bezpieczeństwa, wiarygodności, przejrzystości i poszanowania podstawowych praw człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Adrian Horzyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
2024-08-04, 09:00
Od 1 sierpnia weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (AI Akt). Regulacje mają na celu stworzenie ram prawnych dla technologii AI, z naciskiem na ochronę praw konsumentów i jasne zasady dla firm.
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy ryzyka: niskiego, ograniczonego, wysokiego i niedopuszczalnego. Zakazane będą np. technologie monitorujące i szpiegujące ludzi czy wykorzystujące ich dane wrażliwe do przewidywania zachowań. - Systemy stosujące społeczne punktowanie, monitorujące emocje w miejscach pracy. Nie chcemy być manipulowani i szpiegowani przez systemy sztucznej inteligencji - tłumaczył prof. Adrian Horzyk.
- Na stosowanie pewnych narzędzi będzie musiał zgodzić się sąd lub właściwy urząd. Kontrola ma być egzekwowana na podstawie wewnętrznych i zewnętrznych audytów - dodał.
Posłuchaj
Deepfake
AI Akt definiuje też, że wszystkie treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję, np. przez ChatGPT, muszą być oznaczone. - Dotyczy to tekstu, obrazu i dźwięku. Już dzisiaj możemy zobaczyć w różnych serwisach, że tzw. treści deepfake są oznaczane. Chodzi o to, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd - zauważył prof. Horzyk.
REKLAMA
Firmy, które nie będą przestrzegać unijnych przepisów o AI, będą musiały liczyć się z surowymi karami. Będzie to albo część rocznego globalnego obrotu, albo odgórnie określona grzywna. - Po drugiej stronie są deweloperzy, którzy produkują oprogramowanie. Nie można ich zablokować. Sztuczna inteligencja może też wygenerować zyski dla gospodarki, poprawić jakość życia. Ludzie mają czuć się bezpieczni, rozumieć, co się dzieje, z czym mają do czynienia. Chodzi o to, aby systemy mogły być transparentne i godne zaufania, a firmy rozwijające oprogramowanie mogły je swobodnie tworzyć - stwierdził ekspert.
Podstawowe elementy Aktu o AI będą wprowadzane stopniowo. Co do zasady, przepisy będą obowiązywać po upływie 24 miesięcy od jego ogłoszenia, jednak w przypadku części przepisów te terminy to kolejno 6, 12 i 36 miesięcy.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Adrian Horzyk (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie)
Data emisji: 3.08.2024
Godzina emisji: 11.06
PR24
REKLAMA
kmp
REKLAMA