Nowa ustawa wiatrakowa. Tańszy prąd i sprawiedliwa transformacja

W rozmowie z Mikołajem Gumulskim z Greenpeace Polska na antenie Polskiego Radia 24  omówiono kluczowe zmiany w przepisach dotyczących energetyki wiatrowej na lądzie. 

2025-03-22, 16:00

Nowa ustawa wiatrakowa. Tańszy prąd i sprawiedliwa transformacja
Nowa ustawa wiatrakowa zniosła zasadę 10H. Foto: Shutterstock/engel.ac

Nowe regulacje to przełomowy krok w kierunku tańszej, czystszej i bardziej dostępnej energii. Po latach ograniczeń rząd znosi zasadę 10H, a minimalna odległość turbin od zabudowań zostaje zmniejszona z 700 do 500 metrów. Otwiera to drogę do nowych inwestycji i przyspiesza sprawiedliwą transformację energetyczną.

Cena energii

Dla Polek i Polaków oznacza to przede wszystkim niższe rachunki za prąd. Nowe elektrownie wiatrowe pozwolą na produkcję taniej energii, co w dłuższej perspektywie przełoży się na niższe ceny prądu. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami 10 proc. energii wyprodukowanej przez farmy wiatrowe trafi bezpośrednio do lokalnych społeczności na preferencyjnych warunkach.

  • Gościem Marka Klapy w Polskim Radiu 24 (sobota 22.03, godz. 12.15) był Mikołaj Gumulski z Greenpeace Polska.

Samorządy również skorzystają na zmianach. Gminy, takie jak Potęgowo, już teraz pokazują, jak może wyglądać dobrze przeprowadzona transformacja energetyczna, w której energia z wiatru może dodatkowo finansować rozwój infrastruktury, modernizację szkół, przedszkoli czy budowę dróg.


Posłuchaj

Mikołaj Gumulski o nowej ustawie wiatrakowej (Temat dnia) 24:45
+
Dodaj do playlisty

Miejsca pracy

Kluczowym aspektem zmian jest rynek pracy. Rozwój sektora energii odnawialnej może stworzyć nawet 200 tysięcy nowych miejsc pracy – ponad dwa razy więcej niż obecnie zatrudnia górnictwo. Inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę przyciągną specjalistów, inżynierów i techników, dając im stabilne zatrudnienie w przyszłościowej branży.

REKLAMA

Wiatr i słońce to dziś najtańsze i najszybsze w rozwoju źródła energii. Nawet po uwzględnieniu kosztów bilansowania systemu, odnawialne źródła energii pozostają 2-3 razy tańsze od gazu i węgla. Co więcej, energetyka wiatrowa na lądzie ma najmniejszy wpływ na środowisko w całym swoim cyklu życia – od wydobycia surowców, przez produkcję i eksploatację turbin, aż po ich recykling.

Nowa ustawa, chociaż mocno spóźniona jest kluczowym krokiem ku niezależności energetycznej, czystszemu powietrzu i sprawiedliwej transformacji.

Źródło: Polskie Radio 24


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej