Ekspert o wielkiej awarii energetycznej. "Nie wiemy, czy to skutek czyjejś ingerencji"

- W obecnych realiach, kiedy mamy do czynienia z szeregiem potwierdzonych prób sabotażu infrastruktury krytycznej w Europie, oczy nasze będą skierowane w stronę Rosji, ale także w stronę Chin, które według części analityków mogą mieć nieuprawniony wpływ na infrastrukturę energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.

2025-04-29, 13:35

Ekspert o wielkiej awarii energetycznej. "Nie wiemy, czy to skutek czyjejś ingerencji"
Przerwa w dostawie prądu sparaliżowała ruch uliczny, uziemiła samoloty i zatrzymała kolej, uwięziła wiele osób w windach i wagonach metra. Foto: PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo

Wczoraj około południa doszło do potężnej awarii zasilania na Półwyspie Iberyjskim. Prądu nie było w większej części Hiszpanii, części Portugalii, Francji i w Andorze. W wielu miejscach nie działała sygnalizacja świetlna, internet i łączność komórkowa. Nie jeździło metro i tramwaje.

Wciąż nie jest znana przyczyna awarii 

Wojciech Jakóbik, który był gościem Polskiego Radia 24, wskazał, że dopóki tamtejsze władze nie wskażą przyczyny awarii, trudno odpowiedzieć, czy na podobne zdarzenia odporne byłyby systemy energetyczne innych europejskich państw. - Operator portugalski sugeruje, że może chodzić o ekstremalne zmiany temperatur, które rozregulowały system elektroenergetyczny, natomiast przedstawiciele operatora przyznają, że badane są różne możliwości. Politycy, np. premier Pedro Sanches Hiszpanii, przyznają, że sprawa jest otwarta i badane są różne scenariusze - zaznaczył.

Bezpieczeństwo energetyczne po raz kolejny okazuję się kluczowe

- Oczywiście w obecnych realiach, kiedy mamy do czynienia z szeregiem potwierdzonych prób sabotażu infrastruktury krytycznej w Europie, oczy nasze będą skierowane w stronę Rosji, ale także w stronę Chin, które według części analityków mogą mieć nieuprawniony wpływ na infrastrukturę energetyczną, szczególnie źródła odnawialne z ich komponentami. Natomiast nie mamy informacji, które pozwoliłyby w odpowiedzialny sposób stwierdzić, że doszło tutaj do działania kogoś z zewnątrz i jest to skutek jakiejś ingerencji, dlatego też warto poczekać na ostateczny raport - zalecał ekspert. - Połączone rynki energii potrzebują systemów "twardego" bezpieczeństwa energetycznego, o czym przypomina nam dzisiaj Putin czy inne zagrożenia na horyzoncie - dodał.

Metro w Madrycie zostało ponownie otwarte o 8 rano, a pociągi podmiejskie będą kursować z wykorzystaniem pięćdziesięciu procent swojej przepustowości. Problemy z prądem dotyczyły też Portugalii i jednej z zachodnich prowincji we Francji.

REKLAMA

O tym, że blackout na Półwyspie Iberyjskim nie miał przełożenia na krajową sieć w Polsce, poinformowały Polskie Sieci Energetyczne. Wskutek awarii Hiszpania straciła w ciągu pięciu sekund 15 gigawatów mocy, co odpowiada 60 procentom krajowego zapotrzebowania.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: Temat dnia
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: Wojciech Jakóbik, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego
Data emisji: 29.04.2025
Godzina emisji: 10.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej