more_horiz

Tomasz Pietryga o wyroku TSUE: określenie zasad gry na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:00
- Wyrok Unijnego Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wywołuje dyskusję nt. roli, kształtu i przyszłości Unii Europejskiej - stwierdził Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). O wyroku TSUE mówił w PR24 także Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Audio
  • 5.11.2019. "Temat Dnia PR24". Goście: Tomasz Pietryga "Rzeczpospolita" i Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/corgarashu

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że ustawa o sądach powszechnych, wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku była sprzeczna z prawem unijnym

Mateusz Kosiński mówiąc o wyroku TSUE w Polskim Radiu 24 stwierdził, że skłania on do zadania pytania, jaka jest dziś rola państw narodowych, nie tylko Polski, w Unii Europejskiej? - Warto się nad tym zastanowić, skoro okazuje się, że kompetencje traktatowe nie zawsze są przestrzegane - zauważył Mateusz Kosiński.


TSUE określa zasady gry na przyszłość

Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") mówił słuchaczom PR24 o tym, dlaczego jego zdaniem Trybunał nie zdecydował się na wycofanie skargi przeciwko Polsce, choć mógł z takiej możliwości skorzystać. - Uznał, że sprawa jest doniosła i należy określić zasady gry na przyszłość. Wyrok nie ma praktycznego znaczenia - wyrok nie obliguje bowiem Polski do jakiegoś ruchu legislacyjnego - stwierdził publicysta. Gość PR24 wyrok ocenił krytycznie, bo jest to - w jego opinii - "tworzenie nowych kompetencji". - To kolejny krok. Choć nie mamy wyraźnych podstaw traktatowych, to możemy wypowiadać się ws. wymiaru sprawiedliwości suwerennych państw - przekonywał zastępca red. naczelnego "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:

tsue free 1200.jpg
Prof. T. Grosse: wymiar sprawiedliwości to kompetencja Polski, a nie TSUE

Więcej w nagraniu.

Goście audycji: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") oraz Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność")

Rozmawiał Ryszard Gromadzki 

Data emisji: 05.11.2019

Godzina emisji: 11.35, 11.40

Polskie Radio 24/ IAR/tb

Zobacz także

Zobacz także