more_horiz

"Linie lotnicze stracą ok. 120 mld dolarów". Adrian Furgalski o kryzysie wywołanym przez koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 13:52
- Najgorszy scenariusz na 2020 rok mówi aż o 60 proc. spadku przewozów lotniczych. Strata LOT-u za marzec może wynieść 100 mln zł. W kolejnych miesiącach to może być nawet po 150 mln zł. Ratowanie naszego przewoźnika będzie konieczne, ale również drogie - powiedział Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Audio
  • Adrian Furgalski o kryzysie w branży lotniczej z powodu pandemii koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Adrian Furgalski
Adrian FurgalskiFoto: PR24

Z każdym dniem pandemia koronawirusa coraz mocniej uderza w kolejne dziedziny życia społeczno-gospodarczego. Giełdy notują rekordowe spadki, a międzynarodowe firmy liczą milionowe straty. Kryzys dotknie też branżę lotniczą, która m.in. z powodu zamknięcia dla podróżujących granic oraz zapaści turystyki notuje olbrzymie straty.

londyn 1200.jpg
Wielka Brytania szykuje pakiet ratunkowy dla firm

- Prognoza strat dla linii lotniczych to ok. 120 mld dolarów. Pomoc ma wynieść 250 mld dolarów. Chiny już dopłacają liniom, które będą wozić pasażerów na ich terytorium. Najgorszy scenariusz na 2020 rok mówi aż o 60 proc. spadku przewozów lotniczych - podkreślił Adrian Furgalski.

150 mln zł straty miesięcznie

Ocenił również, że Polskie Linie Lotnicze LOT w samym tylko marcu poniosą stratę w wysokości nawet 100 mln zł.

- Kolejne miesiące to być może 150 mln miesięcznie. Ratowanie naszego przewoźnika będzie konieczne, ale również drogie. Jakimś pocieszeniem może być to, że nic nie wskazuje na wzrost cen biletów lotniczych po powrocie do normalności - dodał.

praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Skutki pandemii odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce

Co z przewoźnikami kolejowymi?

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił również, że na polskim rynku dojdzie niedługo do wystąpienia przewoźników kolejowych do rządu odnośnie ewentualnych opłat za dostęp do infrastruktury. Wskazał, że przewoźnicy pasażerscy bardzo rzadko z niej korzystają, a muszą pokrywać stałe koszty.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Walczyk
Gość: Adrian Furgalski, Zespół Doradców Gospodarczych TOR
Data emisji: 20.03.2020
Godzina emisji: 11.08

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także