more_horiz

Trzaskowski za Budkę w PO? Politolog: mogłoby dojść do paradoksu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:09
- Wstawianie kogoś, kto kojarzy się z frakcją liberalną, mogłoby sprawić, że elektorat odszedłby do PiS - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Audio
  • Jarosław Wojtas gościem Ryszarda Gromadzkiego (Temat dnia/Gość PR24)
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: Longfin Media / Shutterstock.com

"Super Express" napisał, że część senatorów Platformy Obywatelskiej nawołuje do odejścia przewodniczącego PO Borysa Budki. "Nie podoba nam się zarządzanie partią, brak konkretnego programu, nie możemy być tylko anty-PiSem!" – cytuje jednego z senatorów PO gazeta. 

forum-1200.jpg
"Z Budką na czele przegramy wybory". Senator PO chce zmiany lidera partii

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 na razie nie dojdzie do zmiany przywództwa w PO. - Do wyborów są jeszcze trzy lata i Rafał Trzaskowski mógłby się do tego czasu zużyć. On osiągnął świetny wynik w wyborach prezydenckich. Wystawienie go na pierwszą linię frontu politycznego, gdy Platforma Obywatelska traci w sondażach, byłoby dla niego obciążeniem. Nie udałoby się dowieźć do wyborów części poparcia, które miał - powiedział Jarosław Wojtas. Dodał, że z drugiej strony trudno jest wskazać cele PO pod przywództwem Borysa Budki. - Poza chęcią przejęcia władzy nie jesteśmy w stanie niczego wskazać. PO jest partią bez wyrazu, która poza ofertą wizerunkową, której być może dobrym symbolem byłby Trzaskowski, nie posiada wiele do zaproponowania - tłumaczył politolog. 

Według "SE" największym krytykiem Budki jest były polityk Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie senator PO Antoni Mężydło, który chce, aby stery w największej opozycyjnej partii przejął Rafał Trzaskowski. 

Posłuchaj
20:51 PR24_mp3 2021_02_04-13-08-01.mp3 Jarosław Wojtas gościem Ryszarda Gromadzkiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Politolog zwrócił w tym kontekście uwagę, że Mężydło jest przedstawicielem konserwatywnego skrzydła w PO. - Z racji tego, że większość sympatii społecznych jest dziś po tej właśnie stronie, to wystawianie kogoś, kto kojarzy się z frakcją liberalną, mogłoby sprawić, że elektorat odszedłby do PiS. Odświeżenie wizerunku mogłoby doprowadzić do paradoksu - stwierdził politolog. Nie wykluczył przy tym, że działania w PO są reakcją na najbliższą konkurencję - Polskę 2050 Szymona Hołowni. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Jarosław Wojtas (politolog)

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 13.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także