more_horiz

Sytuacja na Białorusi. "Polacy zawsze byli zakładnikami relacji między państwami"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 09:48
- Jednym z powodów represji wobec Polaków jest to, że diametralnie zmieniły się stosunki Polsko-Białoruskie. Polacy byli zawsze zakładnikami tej relacji. Warszawa stała się dla Białorusinów domem, ale także jednym z centrów opozycyjnych - powiedział o obecnej sytuacji na Białorusi Rusłan Szoszyn, dziennikarz "Rzeczpospolitej".
Protest w Mińsku w sierpniu 2020 roku
Protest w Mińsku w sierpniu 2020 rokuFoto: Shutterstock.com/Sanya Bu

Andżelikę Borys i troje innych liderów Związku Polaków na Białorusi przewieziono z mińskiego aresztu tymczasowego "Akreścina" do stołecznego aresztu "Waładarka". Zazwyczaj przebywają w nim osoby, wobec których wytaczane są procesy karnePolscy aktywiści zostali zatrzymani w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym żołnierzy wyklętych.

Łukaszenka free 1200
Marek Budzisz: Łukaszenka tłumi każdą niezależną aktywność

Niezależna organizacja społeczna

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Polacy padli ofiarą reżimu Łukaszenki z tego względu, że ich organizacja jest w tym kraju jedną z nieliczny, której nie kontroluje władza. - Zrzeszenie Polaków na Białorusi jest największą niezależną organizacją społeczną. Nigdy nie była sterowana przez władze, a wszystko na co nie ma wpływu reżim jest podejrzane. Drugim powodem represji wobec Polaków jest to, że diametralnie zmieniły się stosunki Polsko-Białoruskie. Polacy byli zawsze zakładnikami tej relacji. Warszawa stała się dla Białorusinów domem, ale także jednym z centrów opozycyjnych - powiedział dziennikarz.

Czytaj także:

Rusłan Szoszyn zaznaczył, że działania wobec naszych rodaków, mogą mieć charakter prewencyjny. - Możemy domniemywać, że przed dniem wolności Łukaszenka spodziewał się sporych protestów. Najprawdopodobniej stracił już wyczucie nastrojów społecznych i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie one są - powiedział.

- Prawdopodobnie spodziewał się wielkich manifestacji i tego, że mogą wyjść na ulice ludzie w całym kraju. Niewykluczone, że padła decyzja żeby spacyfikować wszystkich którzy do tej pory nie zostali spacyfikowani. Dlatego pod ten walec represji wrzucono Polaków - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:09 PR24_mp3 2021_03_28-09-06-39.mp3 Rusłan Szoszyn o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Błażej Prośniewski

Gość: Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 28.03.2021

Godz. emisji: 09:06

dz

Zobacz także

Zobacz także