more_horiz

"Papież stworzył nową Polskę". Adam Bujak o pielgrzymkach papieskich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 15:55
- To były 43 lata mojego towarzyszenia Janowi Pawłowi II, wiele rozmów, wiele wyjazdów. To było niezwykłe spotkania, które uduchowiają człowieka, po których byłem nasycony wielkością, wspaniałością tego człowieka (…) To były spotkania niemal syna i ojca, bo tak postrzegałem tę świętą postać - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bujak, papieski fotograf.
Audio
  • Adam Bujak o pielgrzymkach Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

2 czerwca 1979 roku, papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to także pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymsko-katolickiego w kraju rządzonym przez komunistów. 

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Dr Ewa Czaczkowska: wydarzenie wspólnotowe

Papież przebywał w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Odwiedził między innymi Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Kraków. Uczestniczył w uroczystościach 900. rocznicy śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa.

Adam Bujak wspominał swoją pracę, papieskiego fotografa, w czasie której towarzyszył Ojcu Świętemu w pielgrzymkach. - Brałem udział we wszystkich pielgrzymkach papieża do Polski. Nie zapomnę tych słów na placu Zwycięstwa "Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi". Pokazał na Warszawę, miasto, które potwornie ucierpiało. Papież zdawał sobie z tego sprawę, w jakim szalenie ważnym miejscu przemawia, w sercu Warszawy. Potem były spotkania w Krakowie i innych miejscach. Cisnęły się łzy na oczy, jakby się kończył komunizm, jakby wszystko ginęło powoli. Papież stworzył z Ronaldem Reaganem nowy świat, nową Polskę - podkreślał gość audycji. 

Posłuchaj
13:02 PR24_mp3 2021_06_13-15-06-19.mp3 Adam Bujak o pielgrzymkach Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Wydawnictwo Biały Kruk, znane między innymi ze swoich licznych książek papieskich, "Roztrzaskanego Lustra" czy "Dziejów Polski", świętuje w tym roku 25-lecie istnienia.

Biały Kruk już niedługo po powstaniu stał się na polskim rynku niekwestionowanym liderem w dziedzinie albumów. Wydawnictwo to od wielu lat promuje i propaguje rodzimą sztukę i tradycję. Związało się przy tym nierozłącznie ze św. Janem Pawłem II, o którym – i z którym – wydało ponad 120 książek. Śmiało można powiedzieć, że ta założona przed 25 laty oficyna stała się największym na świecie emisariuszem nauki Papieża z Polski.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Adam Bujak

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także