"Nie tylko Żydzi byli poszkodowanymi". Historyk o narracji na temat II wojny światowej

2021-06-30, 16:00

"Nie tylko Żydzi byli poszkodowanymi". Historyk o narracji na temat II wojny światowej
Warszawa. Perspektywa ul. Nowy Świat z pl. Trzech Krzyży. Po prawej wylot ul. Książęcej. Widoczny tramwaj nr 9. 1940 rok. Foto: NAC/domena publiczna

- To, co wydarzyło się po 1 września 1939, to była prawdziwa katastrofa państwa i jej skutki odczuwali także w różnym stopniu wszyscy obywatele Polski międzywojennej, nie tylko Żydzi, choć przede wszystkim, ale również Polacy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Waingertner, historyk. 

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją międzynarodową.     

Powiązany Artykuł

Gość audycji wskazał, że taka reakcja to wynik prowadzonej narracji historycznej. 

- Ta sytuacja jest rzeczywiście dość skomplikowana. Myślę, że pierwszy element, na który trzeba zwrócić uwagę, to jest fakt polityki historycznej niemieckiej, właściwie prowadzonej bardzo konsekwentnie. (...) To była polityka z jednej strony abstrahowania nazistów spoza społeczności niemieckiej i pokazywania, że Niemcy byli w równej mierze ofiarami jak inne narody.   

Jak przypomniał historyk, w okresie przed wybuchem II wojny światowej na terytorium Rzeczpospolitej współmieszkało obok siebie wiele narodowości.

Posłuchaj

Prof. Przemysław Waingertner o polityce historycznej ("Temat dnia/Gość PR24") 15:14
+
Dodaj do playlisty

- Oczywiście największą część stanowili Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, Niemcy, a także inne. Te narodowości wydawały własną prasę, mogły zakładać własne stowarzyszenia, organizacje społeczne, partie polityczne uczestniczyły w życiu społecznym i politycznym, oczywiście w różnym stopniu przed i po 1926 roku, kiedy w wyniku przewrotu majowego mamy próbę budowy przez marszałka Piłsudskiego nowego modelu państwa o charakterze autorytarnym - podkreślił.   


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Przemysław Waingertner (historyk, UŁ)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 15.07

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej