more_horiz

"Paradoksalnie to wszystko, co robi i mówi, potwierdza, że stan wyjątkowy jest konieczny". Wawrzyk o opozycji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:50
- W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa polska opozycja negująca działania rządu to wymarzony scenariusz dla wrogów ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrzyk, wiceminister MSZ.
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PR24 / Robert Bartosewicz

Gość PR24 mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i zachowaniu opozycji parlamentarnej wobec zagrożenia ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Część polityków twierdzi bowiem, że rząd "znęca się nad niewinnymi dziećmi", które wraz z rodzicami chcą przedostać się przez polską granicę na Zachód.

- Jak to się ma do bezpieczeństwa naszego państwa? Jesteśmy przecież obiektem agresji, co prawda o wymiarze hybrydowym, ale jednak. W tych warunkach na władzy ciążą szczególne obowiązki w zakresie zapewnienia możliwości funkcjonowania państwa i nie ma alternatywy dla stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych - komentował wiceszef MSZ.


granicy BY forum 1200 .jpg
"Łukaszenka stosuje sowieckie metody". Prof. Krysiak o sytuacji na wschodniej granicy UE

"Zachowanie opozycji potwierdza konieczność stanu wyjątkowego"

Straż Graniczna poinformowała, że tylko w piątek odnotowano 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Spośród 29 zatrzymanych osób, które próbowały dostać się do Polski, 23 to obywatele Iraku, 3 obywatele Iranu, 2 obywatele Angoli oraz obywatel Konga. 5 zatrzymanych cudzoziemców pomagało w procederze.

- Paradoksalnie to wszystko, co robi, co mówi opozycja, potwierdza, że stan wyjątkowy jest konieczny. Gdyby go nie było, to wszystkie sceny, które miały miejsce w Sejmie działyby się na granicy. Jak w takim razie funkcjonariusze mieliby na to wszystko reagować? Musieliby zajmować się głupimi zachowaniami opozycji - mówił Piotr Wawrzyk.

Przez cały wrzesień granicę Polski i Białorusi próbowano sforsować 7 tysięcy 535 razy. W całym roku 2020 takich prób było 120. Straż Graniczna informuje, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywa obecnie 1490 osób, wśród nich: obywateli Iraku - 735, a mężczyzn - 853. Tylko 44% spośród cudzoziemców przebywających w ośrodkach złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.


Posłuchaj
22:45 _PR24_AAC 2021_10_02-15-07-46.mp3 P. Wawrzyk o sytuacji na granicy oraz zachowaniu polskiej opozycji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Wawrzyk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 02.10.2021

Godzina: 15:07 

Zobacz także

Zobacz także