more_horiz

"Służą zasypywaniu podziałów". Przemysław Rey o hymnie i polskich symbolach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 18:55
- Podziały, szczególnie polityczne są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Damian Lugowski/ Shutterstock

20 lipca 1797 r. po raz pierwszy publicznie zaśpiewano "Pieśń Legionów Polskich". Utwór został napisany przez Józefa Wybickiego na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, dlatego nazwano go "Mazurkiem Dąbrowskiego".

Józef Wybicki 1200 polona.jpg
"Pieśń, która nas reprezentuje". Znaczenie hymnu dla młodego pokolenia [POSŁUCHAJ]

Powstał jako protest przeciwko wymazaniu Polski z mapy Europy. "Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom w czasie zrywów niepodległościowych, bitew i wojen. Jakie znaczenie ma dla nas dzisiaj?

Posłuchaj
10:33 PR24 2021_11_11-18-06-14.mp3 Przemysław Rey o polskim hymnie (Temat dnia)

- W tej chwili nie ma dla nas większego ryzyka utraty niepodległości. Nie potrzebujemy nadziei na to, że Polska zmartwychwstanie. Polska jest wolna. Natomiast przypominanie tego, że kiedyś było trudno, że kiedyś trzeba był się mocno zjednoczyć, daje nam chociaż chwilowe poczucie jedności i tego, że jesteśmy jednym narodem i coś razem możemy zrobić - powiedział Przemysław Rey. 

- To jest ważne, bo bardzo łatwo nas podzielić. Podziały, szczególnie polityczne, są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie jednak zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To jest bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - dodał gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Paulina Kurek

Gość: Przemysław Rey (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 18.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także