Prof. Krzysztof Tarka: Ryszard Kaczorowski godnie pełnił urząd byłego prezydenta
102 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Postać polityka wspominał w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Tarka, historyk.
2021-11-27, 16:15
Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Był członkiem delegacji, która leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Prof. Krzysztof Tarka przypominał życiorys Ryszarda Kaczorowskiego, także jego związki z harcerstwem. - Harcerstwo, choć było organizacją apolityczną, na emigracji stało się jednym z kluczowych filarów ruchu niepodległościowego. Z harcerstwa wywodzili się dwaj ostatni prezydenci na uchodźstwie. Kazimierz Sabbat i jego następca Ryszard Kaczorowski - zwracał uwagę.
Historyk zaznaczył, że żaden z emigracyjnych polityków, członków rządu czy prezydentów nie zaistniał w czynny sposób w polskiej polityce po 1989 r. - Ryszard Kaczorowski jako były prezydent wielokrotnie przyjeżdżał do Polski po 1990 r. Wizyta 22 grudnia 1990, związana z przekazaniem insygniów władzy, była jego pierwszą po 50 latach wizytą w ojczyźnie. Godnie pełnił urząd byłego prezydenta, nie angażował się w spory polityczne w Polsce, brał udział w uroczystościach o niepodległościowym i patriotycznym charakterze - mówił gość audycji.
- Przekazanie insygniów prezydenckich było symbolicznym łącznikiem pomiędzy II RP reprezentowaną przez prezydenta Kaczorowskiego a rodzącą się III RP, której pierwszym prezydentem wybranym w powszechnych wolnych wyborach był Lech Wałęsa - mówił prof. Krzysztof Tarka, który odniósł się do kontrowersji wokół kwestii ciągłości władz Polski po II wojnie światowej.
REKLAMA
Posłuchaj
W czasie II wojny światowej Ryszard Kaczorowski pełnił funkcję komendanta chorągwi Szarych Szeregów w okręgu białostockim. Za konspiracyjną działalność w 1940 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci. Przesiedział w celi śmierci 100 dni, po czym sowiecki sąd zamienił mu wyrok na 10 lat łagrów na Syberii. Uwolniony na mocy układu Sikorski-Majski, w 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w Związku Radzieckim, formowanej przez generała Władysława Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego, walcząc między innymi w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie.
W lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata, objął urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Rok później przyjechał do kraju i 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie - wybranemu w pierwszych po wojnie wyborach powszechnych - insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Krzysztof Tarka, historyk
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA