more_horiz

Koronawirus. Libura: nowe warianty wydają się częściowo umykać ochronie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 16:11
- W danych dotychczas zebranych przez naukowców widać, że to nie jest tak, że szczepienia przestały nas całkowicie chronić, chociaż nie chronią nas tak dobrze - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 
Szczepienie chroni przed ostrym przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją
Szczepienie chroni przed ostrym przebiegiem COVID-19 i hospitalizacjąFoto: 89stocker/shutterstock

Wariant omikron koronawirusa zaczyna być dominujący na świecie. Według naukowców osoba zarażona tą mutacją wirusa SARS-CoV-2 może zarazić od 3 do 5 osób.

- Tempo rozprzestrzeniania się, nie przekłada się na jakby równie szybki wzrost ciężkich przypadków wymagających hospitalizacji - powiedziała Maria Libura.

"Ochrona przed ciężkim zachorowaniem"

Według gościa PR24 "nowe warianty, w tym także omikron, wydają się częściowo umykać ochronie, jaką dają szczepienia".

- W danych dotychczas zebranych przez naukowców widać, że to nie jest tak, że szczepienia przestały nas całkowicie chronić, chociaż nie chronią nas tak dobrze - oznajmiła Maria Libura.

- Jakaś część osób (zaszczepionych) będzie chroniona przynajmniej przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją - podkreśliła.

"Daleka droga"

Gość Antoniego Trzmiela na antenie Polskiego Radia 24 stwierdziła, że "na pewno do pełnego zamykania wszystkiego jest jeszcze daleka droga, w szczególności w takich krajach jak Polska, w których obostrzenia są dotychczas bardzo łagodne". - Powrót do obostrzeń zaczyna być politycznym problemem - uznała.

Jak wytłumaczyła Maria Libura, "tak zwane paszporty covidowe miały służyć przede wszystkim temu, żeby nie doprowadzać do powstawania dużych, nowych ognisk".

- Celem tych działań jest ochrona przede wszystkim tych osób, dla których spotkanie z tym wirusem może skończyć się źle - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
21:07 PR24_mp3 2021_12_15-15-07-48.mp3 Maria Libura o sytuacji epidemiologicznej w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 15.08

bf

Zobacz także

Zobacz także