more_horiz

Koronawirus. Dr Ernest Kuchar: jest szansa, że liczba zakażeń będzie spadać

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:17
- Jest szansa, że znajdujemy się na ramieniu zstępującym fali, co oznacza, że liczba zakażeń będzie powoli malała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar, wakcynolog i zakaźnik, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert LuxMed.
Jest szansa, że liczba zakażeń będzie spadać - mówił w PR24 dr Ernest Kuchar
Jest szansa, że liczba zakażeń będzie spadać - mówił w PR24 dr Ernest KucharFoto: TomaszKudala/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 24 266 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 173 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 496 osób. 14 68 osób uznano za ozdrowieńców. W Polskim Radiu 24 informacje te komentował dr Ernest Kuchar.

"Liczba zakażeń powinna spadać"

Gość PR24 stwierdził, że informacje dot. zakażeń koronawirusem pozwalają sądzić, że możemy już znajdować się na "ramieniu zstępującym fali", co oznacza, że liczba zakażeń - prawdopodobnie - powoli będzie malała. Równocześnie - zauważył - liczba zgonów spowodowanych COVID-19 "oddaje to, co było przed trzema tygodniami".

Ekspert, zapytany o to, kiedy możemy spodziewać się, że "tyle osób nie będzie umierać na COVID-19", stwierdził, że na to musimy jeszcze poczekać. - Koronawirus cechuje się śmiertelnością przekraczającą 3 proc. Co to znaczy? Że na 33 osoby zakażone - jedna umrze. To jest bardzo duża śmiertelność. Muszą ustać zakażenia, to wtedy po jakimś czasie, po tych trzech tygodniach również nie będzie zgonów na COVID-19 - wyjaśnił dr Ernest Kuchar.

Przypomniał też, że szczepienia przeciw COVID-19 nadal mają skuteczność w przypadku zakażenia wariantem omikron. Nawet jeśli nie są do niego w pełni dopasowane, to z pewnością mają przynajmniej ten efekt, że chronią przed ciężkim przebiegiem zakażenia.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:39 PR24_mp3 2021_12_15-17-48-45_Kuchar.mp3 Dr Ernest Kuchar o sytuacji epidemicznej w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: dr Ernest Kuchar (wakcynolog, zakaźnik, pediatra z WUM, ekspert LuxMed)
Data emisji: 15.12.2021
Godzina emisji: 17.48

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także