more_horiz

"Efekt wcześniejszych dużych liczb". Wirusolog o wysokiej liczbie zgonów na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 18:51
- Efekt wcześniejszych dużych liczb w postaci zgonów pozostał i utrzyma się prawdopodobnie do świąt. W poniedziałki wzrost tych liczb jest zawsze niższy, ale w granicach 500 zgonów (dzienny bilans - przyp. red.) może się utrzymać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, każdy dzień opóźnienia kontaktu z lekarzem przyczynia się do roznoszenia choroby COVID-19
Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, każdy dzień opóźnienia kontaktu z lekarzem przyczynia się do roznoszenia choroby COVID-19Foto: PR24 / Adam Koniecki

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że ostatniej doby wykryto w Polsce 22 097 zakażeń koronawirusem. Dodał, że od wczoraj zmarły 592 zakażone osoby. Na kwarantannie przebywa obecnie 599 888 osób. To ponad 53 tysiące osób więcej niż dzień wcześniej. Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce jest obecnie 3 361 528 ozdrowieńców z COVID-19.

"Efekt wcześniejszych dużych liczb"

Prof. Włodzimierz Gut wskazał, że "efekt wcześniejszych dużych liczb w postaci zgonów pozostał i utrzyma się prawdopodobnie do świąt". - W poniedziałki wzrost tych liczb jest zawsze niższy, ale w granicach 500 zgonów (dzienny bilans - przyp. red.) może się utrzymać - spekulował.

Jak podkreślił wirusolog, wysoka liczba zgonów "jest wynikiem naszej niefrasobliwości w pewnym okresie". Jednym z nieodpowiedzialnych zachowań jest "opóźnianie kontaktu z lekarzem". - Każdy dzień opóźnienia kontaktu z lekarzem przyczynia się do roznoszenia choroby COVID-19 - zaznaczył. 

Jako przyczynę obecnej sytuacji epidemicznej gość PR24 wskazał, że "po stosunku do szczepień można ocenić, że około 30 procent populacji nie wierzy w COVID-19". - Dzięki temu sytuacja jest, jaka jest. Część osób nie bierze pod uwagę, że przyczynia się do rozprzestrzeniania się wirusa - ocenił. 

Omikron w Polsce

Potwierdzono pierwsze zakażenie nowym wariantem koronawirusa - omikronem w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w XVI Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021, który odbył się 6-10 grudnia br. w Katowicach.

- Wcześniej, czy później każdy wariant dotrze do Polski, a jeżeli nie to nowe mutacje powstaną na naszym terytorium, ponieważ są to wirusy, które mutują i nieustannie się zmieniają. Nie ma to większego wpływu, największy wpływ ma nasze zachowanie. Przykładem jest Japonia, gdzie straszna Delta w Europie została zablokowana i zniknęła - powiedział prof. Włodzimierz Gut.

Posłuchaj
09:14 włodzimierz gut.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o sytuacji epidemicznej w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina: 17.47

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także