more_horiz

Stanisław Żaryn: sytuacja na granicy jest dla Polski podwójnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:42
- Z jednej strony mamy do czynienia z działaniami, które są niebezpieczne dla naszych ludzi w terenie, ale te działania również musimy widzieć jako element agresji państwowej - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynFoto: Polskie Radio

Wczoraj 16 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Informuje o tym na Twitterze Straż Graniczna. Dziś w nocy na odcinku obsługiwanym przez placówkę w Czeremsze służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń.

Na antenie Polskiego Radia 24 obecną sytuację na granicy skomentował Stanisław Żaryn. Jak wskazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, "mamy sytuację, która jest podwójnie niebezpieczna i jest podwójnym wyzwaniem dla nas".

"Element agresji państwowej"

- Z jednej strony mamy do czynienia z działaniami, które są niebezpieczne dla naszych ludzi w terenie, ale te działania również musimy widzieć jako element agresji państwowej - ocenił. - Stoi za tym wszystkim państwo białoruskie przeciw Polsce - dodał.

Odnosząc się do fizycznych ataków na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, zaznaczył, że "funkcjonariusze obrzucani są kamieniami, gałęziami oraz materiałami pirotechnicznymi". - W ostatnich dniach jeden z takich ataków spowodował poważne zranienie polskiej funkcjonariuszki - podkreślił.

Wskazał, że w ostatnich dniach "ten konflikt przyjął formę wolnej, pełzającej destabilizacji". - Konflikt jednak wciąż trwa i jest konfliktem poważnym - zaznaczył. - Mówimy bowiem o działaniach organizowanych przez jedno państwo przeciwko drugiemu - powiedział.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:32 PR24_mp3 2022_01_13-11-09-48.mp3 Stanisław Żaryn: sytuacja na granicy jest podwójnie niebezpieczna (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych

Data emisji: 13.01.2022

Godzina: 11.09


jb

Zobacz także

Zobacz także