more_horiz

WHO ostrzega przed nową falą zakażeń. Prof. Boroń-Kaczmarska: odsetek wyszczepień jest niski

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 19:28
- Świat robi się przestrzenią, gdzie mamy skupiska nowo wykrywanych zakażeń w dużych ilościach, a w innych miejscach ta sytuacja epidemiologiczna jest znacznie lepsza - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
W ocenie prof. Boroń-Kaczmarskiej, w naszym regionie geograficznym odsetek wyszczpień jest niski, dlatego WHO ostrzega o nowej fali pandemii
W ocenie prof. Boroń-Kaczmarskiej, w naszym regionie geograficznym "odsetek wyszczpień jest niski", dlatego WHO ostrzega o nowej fali pandemiiFoto: pa-ka5000/Shutterstock

Europa Wschodnia przechodzi przez nową falę zakażeń Omikronem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Według przedstawicieli WHO, liczba nowych zachorowań szybko rośnie w takich krajach jak Rosja, Ukraina i Białoruś. Eksperci apelują, by zbyt szybko nie łagodzić obostrzeń. Szef biura Światowej Organizacji Zdrowia w Europie poinformował, że w sześciu krajach, w tym w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji, liczba nowych przypadków podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

"Odsetek wyszczepień jest niski"

- W tej części Europy, czyli w Europie Środkowej i Wschodniej, odsetek wyszczepień pełną dawką - bo tylko to się liczy, czyli co najmniej dwie dawki szczepionki, ale liczymy przede wszystkim zaszczepienie trzema dawka - jest relatywnie niski - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych. - W Polsce odsetek tych, którzy byli zaszczepieni trzema dawkami, nie przekracza 30 procent - dodała. 

Jak dodała, "podobna sytuacja jest w Litwie, Łotwie i Estonii", choć tam "zdyscyplinowanie społeczne, a także dobre traktowanie samego siebie, czyli chęć ochrony samego siebie jest znacznie bardziej rozumiana przez mieszkańców tych republik". - Ten odsetek wyszczepień jest nieco wyższy - zaznaczyła. 

"Wysokie liczby zakażeń w wielu regionach"

Oceniając ogólną sytuację pandemiczną, gość "Tematu dnia" wskazała, że "nadal są bardzo wysokie liczby nowych zakażeń wykrywanych w wielu regionach świata". - Świat robi się przestrzenią, gdzie mamy skupiska nowowykrywanych zakażeń w dużych ilościach, a w innych miejscach ta sytuacja epidemiologiczna jest znacznie lepsza - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska i przywołała przykład Danii, gdzie nie ma takich dramatycznych zakażeń".

Posłuchaj
09:30 Boron-KaczmarskaPR24_mp3 2022_02_15-17-48-38.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: w Europie Środkowej i Wschodniej, odsetek wyszczepień pełną dawką jest relatywnie niski ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także: 

***

Szef biura Światowej Organizacji Zdrowia w Europie, Hans Kluge, zaapelował do władz poszczególnych krajów, aby skuteczniej przekonywali obywateli do szczepień, bo ich poziom na wschodzie Europy jest bardzo niski. “Szczepienie jest naszą najlepszą obroną przed ciężkimi przypadkami czy śmiercią, spowodowaną którymkolwiek z wariantów COVID-19. Zbyt wiele osób, które są narażone na zachorowania, nie są w ogóle chronione” - dodał. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje także o utrzymanie najbardziej podstawowych restrykcji. Chodzi o wymóg noszenia masek i zachowywania  dystansu społecznego.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5,827 mln osób osób, a łączna liczba zakażeń to 413 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby w Polsce zanotowano 22 267 nowych zakażeń koronawirusem. 2 408 to ponowne zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarło 86 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 292 osoby.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAleksander Ziemiańczyk

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalista chorób zakaźnych)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 17.47


mbl

Zobacz także

Zobacz także