more_horiz

"To rodzaj targowania się ze strony Łukaszenki". Kacewicz o uwolnieniu Andżeliki Borys

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:09
- To drobny gest Łukaszenki, którego nie należy specjalnie przeceniać - komentował w Polskim Radiu 24 zwolnienie z więzienia Andżeliki Borys Michał Kacewicz z telewizji Biełsat.
Andżelika Borys
Andżelika BorysFoto: Polskie Radio dla Zagranicy

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została po ponad roku zwolniona z białoruskiego więzieniaLiderka polskiej mniejszości była  więźniem politycznym reżimu w Mińsku. Została oskarżona o rzekome "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym". W rzeczywistości był to element represji wobec mniejszości polskiej za wspieranie przez Polskę opozycji na Białorusi.

Komisja Europejska ponowiła apel do białoruskiego reżimu o zwolnienie wszystkich bezprawnie zatrzymanych, w tym pozostającego nadal w więzieniu Andrzeja Poczobuta.

Michał Kacewicz podkreślił, że należy się cieszyć z tego uwolnienia, ale przypomniał, że Borys cały czas grozi jej surowy wyrok i przeywa ona w areszcie domowym. - Na chwilę obecną jest to poprawienie jej warunków życia i zdrowia - powiedział dziennikarz.

Dalsze kroki reżimu Łukaszenki

- Postrzegam to jako rodzaj targowania się ze strony Łukaszenki. To jest drobny gest, którego nie należy specjalnie przeceniać - podkreślił Kacewicz.

Gość audycji odniósł się również do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i nowej fali prób przemytu ludzi na teren Unii Europejskiej, która może się rozpocząć wraz z cieplejszymi dniami.

- Należy się liczyć z tym, że Łukaszenka postanowi organizować nową odsłonę kryzysu granicznego, żeby dodatkowo odciągać uwagę polskiej Straży Granicznej od fali uchodźczej z Ukrainy - tłumaczył. Dodał, że działania mińskiego dyktatora są pełne sprzeczności i trudno je przewidywać.

Czytaj także:

W nagraniu rozmowy również o możliwym udziale białoruskich wojsk w inwazji na Ukrainę.

Posłuchaj
13:36 PR24_mp3_20220329131202_Michał_Kacewicz.mp3 Michał Kacewicz o zwolnieniu Andżeliki Borys i dalszych krokach reżimu Aleksandra Łukaszenki (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Michał Kacewicz (Biełsat)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina: 13.12

st


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Zobacz także

Zobacz także