more_horiz

"Efekt konkretnego działania Ewangelii". O. Legan o chrześcijańskim odruchu pomocy uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 09:07
- W chwili próby potrafiliśmy się zachować ewangelicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o. Michał Legan, paulin, rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze. Duchowny podkreślił, że po 24 lutego Polacy pokazali, że mają "otwarte serca, domy i ramiona" na uchodźców wojennych z Ukrainy.
O. Michał Legan wyjaśniał m.in. różnice liturgiczne w obchodach Wielkanocy w obrządkach katolickim i prawosławnym
O. Michał Legan wyjaśniał m.in. różnice liturgiczne w obchodach Wielkanocy w obrządkach katolickim i prawosławnymFoto: PAP/Jerzy Muszyński

Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zbiega to się w tym roku z Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego obchodzoną przez chrześcijan obrządków wschodnich.

W Kościele katolickim druga niedziela wielkanocna to Święto Bożego Miłosierdzia. Inspiracją dla jego ustanowienia były objawienia św. siostry Faustyny Kowalskiej, które miały miejsce w Płocku w roku 1931.

Jak przekazała św. Faustyna, Jezus powiedział jej wówczas: "Pragnę aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. Kto w dniu tym przystąpi do »Źródła Życia«, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar".

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził święto Bożego Miłosierdzia dla wszystkich diecezji w kraju. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła powszechnego.

"Efekt działania Ewangelii"

O. Michał Legan prosto z Watykanu opowiadał na antenie Polskiego Radia 24, czym jest boże miłosierdzie. Odniósł się przy tej okazji do pomocy Polaków, której udzielili uchodźcom wojennym z Ukrainy. - To efekt bardzo konkretnego działania Ewangelii. Przypomnę, że w państwach, które ją po drodze zagubiły, nieco mniej jest tej miłości - zauważył.

Gość audycji wyjaśnił przy okazji różnice liturgiczne w obchodzeniu Świąt Wielkiej Nocy w obrządkach katolickim i prawosławnym.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
20:29 PR24_mp3_20220424083819_oMichał_Legan.mp3 O. Michał Legan o Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz obchodzonej przez kościoły wschodnie Wielkanocy (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: o. Michał Legan

Data emisji: 24.04.2022

Godzina: 08.40

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także