more_horiz

Gazowy szantaż Moskwy. Teresa Wójcik: w bardzo złej sytuacji jest Bułgaria, całkowicie uzależniona od gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 19:50
- Putin zakręcając nam kurek z gazem wykazał się pewną demonstracją polityczną. Polsce nie zaszkodził, ale Bułgarii już tak - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z Tygodnika Solidarność i portalu biznesalert.pl.
Gazowy szantaż Rosji. Wójcik: w bardzo złej sytuacji jest Bułgaria, całkowicie uzależniona od gazu z Rosji
Gazowy szantaż Rosji. Wójcik: w bardzo złej sytuacji jest Bułgaria, całkowicie uzależniona od gazu z RosjiFoto: shutterstock

Gość PR24 mówiła o rosyjskich działaniach wokół spraw energetycznych. Najpierw Władimir Putin dekretem nakazał "państwom wrogim" płacić za gaz w rublach, a potem odciął gaz Polsce i Bułgarii. Warszawa od początku przekonywała, że nie należy uginać się pod szantażem rosyjskim.

Zdaniem gościa PR24, to co stało się w Europie czyli zdominowanie rynku gazu przez Rosję, jest rzeczą bardzo niedobrą i świadczy o tym, iż nie mieliśmy do czynienia wyłącznie z interesem handlowym. Publicystka dodała, że chodziło o akcję polityczną, ponieważ udało się rocznie wyeksportować do Europy 155 mld. metrów sześciennych gazu.

"850 mln. dolarów dziennie"

- Dziennie wartość tego eksportu włącznie z ropą to 850 milionów dolarów. Jeżeli chodzi o Polskę, to sądzę że wiedza rosyjska jest adekwatna do obecnej sytuacji, a ta jest taka, że już pod koniec października będziemy mogli obyć się bez rosyjskiego gazu, bo będziemy go mieć tyle samo z niezależnych źródeł ile kupowaliśmy od Rosjan - mówiła Teresa Wójcik.

Jak dodała, Bułgaria z kolei, po zakręceniu kurka rosyjskiego, pozostała bez gazu. Prawie całe Bałkany, z wyjątkiem Grecji i Rumunii, są zależne od rosyjskiego gazu. Publicystka podkreśliła, że w Grecji z kolei od pewnego czasu trwa budowa centrum handlu gazem, ona sama jako kraj dysponuje dwoma źródłami gazu.

"Grecy mogą pomóc Bułgarom"

- Grecy potrzebują gazu właściwie do swoich elektrowni gazowych, ale rozpoczęli uruchamianie elektrowni na węgiel brunatny, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, co może zrobić Rosja także z nimi. Mogą jednak pomóc Bułgarii, może nie w pełni, ale będzie to istotne wsparcie - wyjaśniła Teresa Wójcik.

Czytaj także:

Zarówno Polska, jak i Bułgaria odmówiły zapłaty w rublach za rosyjski gaz, choć w tym drugim przypadku początkowa odpowiedź nie była stanowcza i jednoznaczna, a stanowisko bułgarskiego rządu zaostrzało się wraz z rozwojem konfliktu w Ukrainie. Bułgaria jest jednym z najuboższych energetycznie państw Unii. Szacowane bułgarskie zapasy gazu to 17-18 proc., które wystarczą na miesiąc. 


Posłuchaj
23:33 _PR24_AAC 2022_04_30-18-06-21.mp3 Gazowy szantaż Rosji. Wójcik: w bardzo złej sytuacji jest Bułgaria, całkowicie uzależniona od gazu z Rosji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Teresa Wójcik z Tygodnika Solidarność i portalu biznesalert.pl

Data emisji: 30.04.2022

Godzina: 18:06 

Zobacz także

Zobacz także