more_horiz

Jan Dziedziczak: Polonia to nasz wielki potencjał

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 13:10
- Pamiętajmy, że Polaków, osób polskiego pochodzenia jest na świecie ok. 60 mln. 38 mln mieszka w kraju, natomiast ok. 20 mln - poza granicami Polski. Jedna trzecia Polaków, którzy mieszkają poza ojczyzną, to jest wielki potencjał dla naszego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą). 
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: PR24 / AK

Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

O wyjątkowym święcie, które obchodzone jest po raz 20., mówił w PR 24 Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. 

- Nieprzypadkowo dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony tego samego dnia co Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Flaga jest ważnym symbolem, który nas wszystkich łączy - nas Polaków, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy na świecie. Pamiętajmy, że Polaków, osób polskiego pochodzenia jest na świecie ok. 60 mln. 38 mln mieszka w kraju, natomiast ok. 20 mln mieszka poza granicami Polski. Jedna trzecia Polaków, którzy mieszkają poza ojczyzną, to jest wielki potencjał dla naszego kraju - podkreślił. 

Gość audycji przypomniał, że nie możemy zapomnieć o Polakach na Wschodzie, na Zaolziu, którzy na danych ziemiach żyją od wieków. - Są na nich współgospodarzami. Nigdy z Polski nie wyjechali. To granice naszego kraju przesunęły się w wyniku wielkich decyzji historycznych. Oni żyją tam, gdzie ich przodkowie. To właśnie są Polacy na Ukrainie, na Białorusi, Litwie, Łotwie, w Mołdawii i wielu miejscach - dodał.

Zapytany o sytuację Polaków na Ukrainie i na Białorusi, Jan Dziedziczak opowiedział: - Nie jest za wesoła, bo przeżywają te same dramaty, jakie przeżywają obywatele Ukrainy - wojnę. Są świadkami zbrodni wojennych. Wielu z nich ginie za wolną Ukrainę.          

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jan Dziedziczak (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą)

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 11.48

kmp

Zobacz także

Zobacz także