more_horiz

Rosja wciągnie Naddniestrze do wojny? Ekspert: chce stworzyć perspektywę "chronienia" dodatkowego frontu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 11:30
- Nakręcanie napięcia wokół Naddniestrza jest elementem wojny propagandowej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz, główny specjalista w zespole rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Prezydent Mołdawii Maia Sandu oświadczyła, że za ataki w Naddniestrzu, separatystycznym i wspieranym przez Rosję regionie Mołdawii, odpowiedzialna jest prowojenna frakcja wewnątrz tamtejszych władz
Prezydent Mołdawii Maia Sandu oświadczyła, że za ataki w Naddniestrzu, separatystycznym i wspieranym przez Rosję regionie Mołdawii, odpowiedzialna jest "prowojenna frakcja" wewnątrz tamtejszych władzFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Rosja podjęła decyzję o ataku na Mołdawię. Stamtąd chce otworzyć nowy front przeciwko Ukrainie - podają źródła wojskowe w ukraińskiej armii, na które powołuje się "The Times".

Do najnowszych doniesień medialnych odniósł się na antenie PR24 główny specjalista w zespole rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich - dr Witold RodkiewiczCzy wojna rozszerzy się na kolejny region? 

- Ewidentnie strona rosyjska podejmuje działania wewnątrz Naddniestrza, żeby stworzyć poczucie zagrożenia i wywrzeć nacisk na Mołdawię oraz stworzyć perspektywę "chronienia" dodatkowego frontu. Wydaje mi się, że tak długo, jak nie ma ofensywy w kierunku Odessy, jest to z punktu widzenia wojskowego niemożliwe. Siły rosyjskie w Naddniestrzu są minimalne. To są wojska, którego jednostki w 80 proc. rekrutowane są tak naprawdę z miejscowej ludności. Myślę, że ich wartość bojowa jest żadna - ocenił.

Gość audycji zwrócił uwagę, że rozpoczęcie takich działań wymagałoby co najmniej powietrznego desantu. - A ten bez możliwości połączenia z działaniami lądowymi jest samobójstwem. Nie udało się to już na początku - w Hostomlu - przypomniał.      

Tymczasem Mołdawia od pewnego czasu mierzy się z coraz większym rosyjskim zagrożeniem. Jak podały w niedzielę władze mołdawskich służb wywiadowczych (SIS), dokonany w ostatnim czasie atak na strony internetowe organów państwowych Mołdawii został przeprowadzony przez prorosyjskich hakerów.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

23:21 PR24_mp3 2022_05_03-10-06-32.mp3 Dr Witold Rodkiewicz o działaniach Rosjan w Naddniestrzu ("Temat dnia/Gość PR24") 
* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Witold Rodkiewicz, główny specjalista w zespole rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 03.05.2022

Godzina emisji: 10.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także