more_horiz

Kreml próbuje skłócić Polaków i Ukraińców. Prof. Baluk wskazuje typowe metody rosyjskiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 21:24
- Dmitrij Pieskow nic nowego nie mówi, tylko stosuje klasyczną metodę odwracania kota ogonem, czyli kłamie, próbując skłócić Polaków i Ukraińców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie. 
Prof. Walenty Baluk: to klasyczna metoda odwracania kota ogonem
Prof. Walenty Baluk: to klasyczna metoda odwracania kota ogonemFoto: Shutterstock/Rakoff

Dmitrij Pieskow, odwołując się do słów Andrzeja Dudy, który podczas obchodów święta 3 Maja mówił m.in. o solidarności Polski z Ukrainą, oświadczył, że "integralność terytorialna Ukrainy może być zagrożona przez Polskę". - To są oczywiste fakty - powiedział rzecznik Kremla. 

Podobnie sprawę skomentował były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. "Prezydent Andrzej Duda oficjalnie potwierdził roszczenia terytorialne wobec Ukrainy. Maski zostały zrzucone. Zadeklarował, że przez dziesięciolecia, a nawet stulecia, nie będzie granicy między Polską a Ukrainą" - napisał na Telegramie.

Na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie skomentował te słowa. 

"To klasyczna metoda odwracania kota ogonem"

- Jest to klasyczna metoda odwracania kota ogonem, którą stosuje Rosja w ramach propagandy i dezinformacji. Jest to tradycja tzw. specpropagandy Federacji Rosyjskiej, która sięga jeszcze czasów Związku Radzieckiego, gdzie również była ona stosowana - powiedział prof. Walenty Baluk.

Dodał, że oczywiste jest zatem to, że stosują ją w momencie, "kiedy mamy do czynienia z bezprecedensową współpracą strategiczną Polski i Ukrainy, a Rosja przegrywa na polu walki oraz na pewno poniosła już klęskę strategiczną". - Toczą się teraz tylko walki w regionach południa, a także wschodu Ukrainy - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Dlatego w jego ocenie "Rosja stosuje typową strategię dziel i rządź". - Przecież jeszcze w 2014 roku, a dokładnie w styczniu, Żyrinowski mówił: "proszę bardzo, my [czyli Rosja] weźmiemy sobie wschód i południe Ukrainy, a Polacy mogą wziąć sobie zachodnią Ukrainę". Tak więc Pieskow nic nowego nie mówi i stosuje po prostu klasyczną metodę odwracania kota ogonem, czyli kłamie, próbując skłócić Polaków i Ukraińców - stwierdził prof. Walenty Baluk.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:12 PR24_AAC 2022_05_06-20-34-40.mp3 Prof. Walenty Baluk: to klasyczna metoda odwracania kota ogonem (Temat dnia/Polskie Radio 24)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Piotr Wąż

Gość: prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 20.33

nj

Zobacz także

Zobacz także