Prof. Grabowska: zmiana dotycząca zasady jednomyślności w UE wymaga zgody wszystkich państw
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Genowefa Grabowska, profesor prawa europejskiego i międzynarodowego, ewentualna rezygnacja z zasady jednomyślności w Unii Europejskiej nie jest możliwa "na zasadzie, że część państw się zgadza, a część nie".
2022-05-11, 15:41
Na pytanie, czy do rezygnacji z tej zasady mogłoby dojść bez zgody wszystkich państw członkowskich, prof. Genowefa Grabowska odparła: "W świetle traktatów, obowiązującego prawa, absolutnie nie". - Każdy traktat musi być reformowany przez tych samych członków, te same strony, które go zawierały - podkreśliła.
Posłuchaj
- Nie można tego zrobić na zasadzie, że część państw się zgadza, część nie, więc narzuca się tym, którzy się nie zgadzają swój punkt widzenia - tłumaczyła gość PR24 i zaznaczyła, że podobny schemat umów pomiędzy krajami "obowiązuje od wieków".
REKLAMA
Prof. Grabowska nazwała więc hasła rezygnacji z jednomyślności próbą wysondowania, co na jej temat myślą poszczególne kraje. Podkreśliła, że - poza wspomnianą trzynastką - inne państwa też mogą nie chcieć pozbawić się prawa weta.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Genowefa Grabowska
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 15.06
PR24/ms
REKLAMA
Polecane
REKLAMA